Nasi Informatycy wzięli udział w maratonie

Weekend to też dobry czas na naukę. Z takiego założenia wyszli nasi Informatycy, którzy w ostatnią sobotę (17.10.2015) wzięli udział w maratonie programistycznym. Trzyosobowa drużyna w składzie: Sebastian Toton, Dominik Toton oraz Karol Smolak (LO Ropczyce) mocno cisnęli i ostatecznie wylądowali na 120 pozycji. Biorąc pod uwagę skład oraz rangę zawodów jest to wynik bardzo dobry. Marathon24 jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych zespołowych konkursów programistycznych w Europie, który przyciąga najlepszych programistów z całego świata. Otwarta formuła konkursu pozwala informatykom brać udział i rywalizować ze sobą niezależnie od wieku, wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Po świetnych wynikach w konkursach ogólnopolskich czas na podbój „zagranicznych rynków”.

Maciej Matusik

 

ARCHITEKCI W TERENIE UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

W dniu 08.10.2015r. klasa PIERWSZA w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu uczestniczyła w pracach pielęgnacyjnych na terenie Placu Rekreacyjno-Rozrywkowego przy ul. Spokojnej w Ropczycach Witkowicach. Prace odbywały się w ramach zajęć praktycznych „ Prace w obiektach architektury krajobrazu”. Dzięki nawiązanej współpracy z Radnym Rady Miejskiej w Ropczycach Janem  Curzytkiem młodzież naszej szkoły mogła pomóc w pracach pielęgnacyjnych w ramach  zajęć i nawiązać współprace z lokalną społecznością. Założycielem, pomysłodawcą i opiekunem ogródka rekreacyjnego jest Radny Jan Curzytek , były i wieloletni nauczyciel w Zespole Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. To dzięki jego staraniom i pomysłom powstał taki przepiękny teren. Wszystkie prace pielęgnacje, budowlane, konserwatorskie wykonuje Pan Jan Curzytek w ramach czynu społecznego. Z terenu ogródka rekreacyjnego mogą korzystać osoby starsze, młodzież jak również i dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie o każdej porze roku. Najmłodsze dzieci w lecie mogą jeździć na rowerkach, a zima zjeżdżać na sankach na specjalnie przygotowanym do tego celu stoku. Młodzież ma możliwość gry w piłkę nożną, siatkowa. Można również odpocząć i posiedzieć na huśtawkach, krzesełkach albo ławeczkach. Przyroda w tym miejscu jest zadziewająco piękna  o każdej porze roku.  Młodzież naszej szkoły w ramach prac na terenie Placu Rekreacyjno – Rozrywkowego prowadziła nasadzenia roślin : trzmielina Fortune’a ‘Emerald’n Gold’ -  Euonymus  fortunei ‘Emerald’n Gold’ oraz  suchodrzew chiński - Lonicera pileat, jak również wykonywała cięcie formujące. Głównymi pracami  przyszłych Architektów Krajobrazu oprócz nasadzeń  było przygotowanie górki saneczkowej na zbliżający się sezon. Praca była bardzo ciężka lecz przyjemna. Pogoda w tym dniu nam dopisała było ciepło, słonecznie lecz wiecznie.  Młodzież bardzo chętnie i ochoczo poznawała nowe jak dla uczniów Pierwszej Klasy Architektury Krajobrazu narzędzia,  którymi się posługiwali podczas prac jak i sposoby wykonania prac. Podczas zajęć pracowaliśmy  profesjonalnymi narzędziami firmy Fiskars pozyskanymi dla naszej szkoły z projektu Unijnego Podkarpacie Stawia na Zawodowców dzięki projektowi napisanemu przez Panią Ewe Tomake. W  pracach na terenie Placu Rekreacyjno-Rozrywkowego  udział wzięli: Weronika Buraś, Magdalena Chlewicka, Weronika Chowaniec, Joanna Gołaszewska, Patrycja Kaczor, Renata Kanach, Martyna Kot, Bartłomiej Nykiel, Patrycja Pazdro, Arkadiusz Sakowski uczniowie pierwszej klasy zawodzie Technik Architektury Krajobrazu  w pod opieka Pani Ewy Tomaki.

Artykuł opracowała uczennica Magdalena Chlewicka z klasy pierwszej w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu zobacz zdjęcia

 

I ETAP KONKURSU WIEDZY O POLSKIM RUCHU LUDOWYM

W dniu 25.09.2015 r. odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o polskim ruchu ludowym w którym wzięły udział uczennice: Mariola Maciołek, Gabriela Załocha z klasy 3 Tż oraz Diana Kujda, Justyna Wójtowicz, Patrycja Wojtaszek i Katarzyna Nowak z klasy 4 Tża. Konkurs miał na celu wzbogacenie wiedzy uczniów na temat roli polskiego ruchu ludowego i jego wybitnych przywódców w najnowszej historii Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodzieży. Konkurs jest organizowany w 120 rocznicę powstania Stronnictwa Ludowego, pierwszej partii chłopskiej oraz 70 rocznicę śmierci Wincentego Witosa, największego przywódcy ludowego i wielkiego męża stanu.
Wyniki konkursu:
I miejsce  -  Gabriela Załocha
II miejsce -  Patrycja Wojtaszek
III miejsce  -  Diana Kujda

Kolejny etap konkursu odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu 10.10.2015 r.Gabriela Załocha będzie reprezentowała naszą szkołę. Życzymy powodzenia!

BD

 

Poznań AGRO-SHOW 2015 Bednary

17-18 września 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych im.Wincentego Witosa w Ropczycach z klas IV TMR, III TMR i I TMR wraz z opiekunami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Poznania. Dzięki dofinansowaniu z Podkarpackiej Izby Rolniczej w Rzeszowie uczniowie mogli pojechać na tak pełną atrakcji wycieczkę. W pierwszy dzień uczniowie i opiekunowie mieli krótkie szkolenie w CLAAS ACADEMY w miejscowości Buk pod Poznaniem. Jest to główna siedziba firmy CLAAS w Polsce. Uczniowie mieli okazję poznać najnowszą technologię, jaką stosuje firma CLAAS. Po krótkim szkoleniu w postaci prezentacji multimedialnej przedstawiciele akademii zaprosili nas na zajęcia praktyczne, czyli na pole testowe przeznaczone do jazdy ciągnikami i kombajnem firmy CLAAS. Przed zajęciami praktycznymi mieliśmy okazję zobaczyć przedpremierowy traktor z serii ATOS 350-220, który miał być przedstawiony następnego dnia na największych targach rolniczych w Polsce, czyli AGRO SHOW 2015. Po zakończonych zajęciach praktycznych uczniowie wyjechali z akademii do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu, aby podziwiać piękno przyrody. Po zwiedzeniu ogrodu uczniowie i opiekunowie udali się do Domu Studenckiego w Poznaniu na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia wszyscy udali się na Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW.  Wystawa jest postrzegana jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. To również kompleksowe targi, podczas których swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego i branży związanych z rolnictwem. Dzięki temu rolnicy przebywający na  AGRO SHOW podczas 4 dni  wystawy mają możliwość zapoznania się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa. Na tegorocznych targach wystawiło się ponad 800 firm, w tym 100 wystawców z zagranicy. Można było tam  spotkać wiele znanych osób m.in. ministra Rolnictwa p. Marka Sawickiego i byłego premiera Waldemara Pawlaka, grupę Disco Polo, zespół EXAITED, Mariusza Kałamagę z popularnego kabaretu Łowcy.B  oraz znanego polskiego dziennikarza i operatora telewizyjnego (TVP, Polsat), zajmującego się motoryzacją, redaktora naczelnego czasopisma Auto Moto Sport Włodzimierza Zientarskiego, który prowadził ring ciągników i maszyn rolniczych. Po ciekawym i pełnym atrakcji dniu nasi uczniowie wraz z opiekunami udali się w podróż powrotną do Ropczyc. Uczniowie już nie mogą się doczekać następnego wyjazdu na największą wystawę maszyn i urządzeń rolniczych AGRO SHOW!

W. Ferfecki, kl. III TMR

 

Europejski Dzień Języków

Dnia 28 września 2015r. z okazji Europejskiego Dnia Języków odbył się w naszej szkole KONKURS TRANSLATORSKI. W auli szkolnej z trudami tłumaczenia z języka angielskiego i niemieckiego na język polski zmagało się 18 uczniów  klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. Zadaniem uczniów było przetłumaczenie fragmentu powieści „Lamb” irlandzkiego pisarza Bernarda MacLaverty na język polski, natomiast z języka niemieckiego tekstu o delfinach.

Uczniowie mieli wyznaczony czas - 50 minut oraz dostęp do słowników, tak jak prawdziwi tłumacze. Młodzież wypadła znakomicie, wykazując się umiejętnościami translatorskimi oraz inwencją twórczą, która jest niezbędna w tłumaczeniu tekstów. Laureatami konkursu zostali z języka angielskiego uczniowie klasy 2 Ti, którzy już zdążyli się wyróżnić w innych konkursach językowych oraz bardzo zdolna uczennica klasy pierwszej:  I miejsce - Piotr Koziara - kl. 2 Ti, II miejsce - Jacek Gawron - kl. 2 Ti, III miejsce - Marzena Toton - kl. 1 Tż , natomiast z języka niemieckiego wszystkie miejsca zajęli uczniowie klas czwartych: I miejsce - Daniel Strzałka - kl. 4 Tia, II miejsce - Sabina Kosińska - 4 TG, III miejsce - Klaudia Ostafin - kl. 4 Tżb. Uczniowie otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody: plecaki, słowniki, książki, etui na smartfona, interaktywny kurs komputerowy, kubki, piórniki i mnóstwo innych gadżetów, które zostały sfinansowane z Rady Rodziców oraz przez wydawnictwo Macmillan. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w przyszłym roku szklonym.

Konkurs został zorganizowany przez Agnieszkę Piskorowską i Agnieszkę Konefał.

Agnieszka Piskorowska


 

Jarmark Produktu Lokalnego z udziałem naszych uczniów

Smaczne i zdrowe potrawy z naturalnych produktów, piękne wyroby rękodzielnicze i występy sceniczne to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na II Jarmark Produktu Lokalnego, który odbył 20 września 2015 w sędziszowskiej hali sportowej.  Do współorganizowania tej imprezy zostali zaproszeni także nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Technicy żywienia, oprócz stoiska wystawowego, przygotowali różnorodne przysmaki dla zaproszonych gości, zapewniając również obsługę kelnerską. Na scenie natomiast zaprezentowały się w folkowym repertuarze szkolne wokalistki: Edyta Dubiel, Magdalena Durał, Karolina Kujda, Agata Magdoń oraz absolwentka Agata Pitera (Dziedzic). Skoczne melodie i piękne głosy dziewczyn były dla słuchaczy dużą dawką energii. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas niedzielnego Jarmarku.

MP

Więcej…

 

Praktyki w Portugalii – ERASMUS+ Rekrutacja

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem uczestnictwa i rekrutacji do projektu „Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students” w ramach programu ERASMUS + oraz do składania dokumentów od 21 do 23 września 2015 do godz. 11:00. Uzupełnione dokumenty należy dostarczyć
do p. Joanny Doroby lub Dominiki Jezioro. Udzielamy również wszelkich dodatkowych informacji. Prosimy o upewnienie się, że dane w Załączniku nr 6 są poprawne!

Regulamin dostępny tutaj.

 

Odpust Ropczyce

zobacz zdjęcia

 

ORGANIZUJE ZBIÓRKE NAKRĘTEK

Zbieramy nakrętki - przyłącz sie do akcji


LIGA OCHRONY PRZYRODY ORGANIZUJE ZBIÓRKĘ NAKRĘTEK DLA FUNDACJI PODKARPACKIE HOSPICJUM DLA DZIECI.  

Zbierają dzieci z przedszkola, uczniowie w szkołach, znajomi, „znajomi znajomych i przyjaciele…" Przyłącz się to tej akcji także i Ty!!!

O co chodzi?
O zbieranie różnego typu nakrętek, zakrętek, kapsli, korków, wieczek i pokrywek. Nie wyrzucaj nakrętek, przyłącz się do akcji i zbieraj razem z nami! Zbieranie nakrętek to wciąż jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno - ekologicznych polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Od ponad dwóch lat już nie tylko wolontariusze zbierają nakrętki po napojach czy detergentach – włączyły się w to także szkoły, urzędy i osoby prywatne.

Co z tym robimy?
Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów.

Co dalej?
Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają z kolei na leczenie - leki, opatrunki medyczne, rehabilitację dzieci lub sprzęt specjalistyczny dla podopiecznych naszej Fundacji.

Dlaczego akurat nakrętki?
Dlatego, że są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń. Po za tym szkło jest niebezpieczne, metal kłopotliwy w zbiórce, a puszki niekoniecznie kojarzą się z akcją społeczną. Plastikowe butelki też odpadają, bo są zbyt tanie, zajmują dużo więcej miejsca niż zakrętki i tak czy inaczej są segregowane przez MPO.


Nakrętki można składać w Sali 219 u Pani Ewy Tomaki, w Sali 102 u Pani Magdaleny Mazur  jak również na Warsztatach Szkolnych u Pana Tomasza Klimka

 

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH

Od poniedziałku rozpoczyna się w naszej szkole kiermasz podręczników używanych. Wszyscy uczniowie, którzy chcą sprzedać niepotrzebne im książki, proszeni są o podpisanie ich, wycenienie i złożenie u pani Anny Musak. Kiermasz odbywać się będzie w sali 002.

 

Oddajmy głos na projekt Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego

Starostwo Powiatowe w Ropczycach zachęca Państwa do oddawania głosów na projekt Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego w konkursie „Lider innowacyjności w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy” ogłoszonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Do konkursu Powiat zgłosił projekt, pn. Poprawa warunków życia mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lubzinie poprzez rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz rozwój zawodowy personelu” w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy Województwa Podkarpackiego na lata 2012-2015, którego głównym celem jest poprawa infrastruktury pomocy społecznej poprzez stworzenie nowoczesnej bazy służącej podniesieniu świadczonych usług w zakresie opieki społecznej, a cel ten zostanie osiągnięty m.in. poprzez modernizację infrastruktury towarzyszącej w DPS Lubzinie.
Codziennie każdy z Państwa może oddać na nasz projekt aż 5 głosów! Głosowanie potrwa do 10 września!

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie ogłosił konkurs pn. „Lider innowacyjności w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy”. Konkurs skierowany jest do beneficjentów realizujących projekty współfinansowane ze środków „Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy na lata 2012-2016 w ramach projektu „Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo – wychowawczych oraz podnoszenie kwalifikacji personelu w tym również pielęgniarek i pielęgniarzy ww. instytucji”.
Ideą konkursu „Liderzy innowacji” jest upowszechnienie wśród opinii publicznej informacji o realizowanych projektach w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Celem konkursu jest uhonorowanie i zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań, które w najpełniejszy sposób odpowiadają na problemy zidentyfikowane w obszarze poprawy poziomu pomocy społecznej.

W drodze głosowania spośród wszystkich kandydatów wyróżnieni zostaną 3 laureaci (I, II i III miejsce) tj. projekty które otrzymają odpowiednio najwyższą liczbę punktów. Laureaci konkursu za zajęcie I, II i III miejsca otrzymają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego.

http://sppw.rops.rzeszow.pl/konkurs

 

„Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia"

Czerwiec to dla wszystkich uczniów jeden z wyjątkowych miesięcy w roku. Wtedy to dostajemy świadectwa potwierdzające otrzymanie promocji do następnej klasy. Perspektywa dwóch miesięcy odpoczynku zawsze wywołuje uśmiech na twarzach. Uczniowie Zespołu Szkól Agro –Technicznych z wielkim entuzjazmem i zadowoleniem 26 czerwca zakończyli rok szkolny 2014/2015. Jak zwykle dzień pożegnania ze szkołą rozpoczął się uroczystą mszą świętą w ropczyckiej Farze. Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym towarzyszyła uczniom w tej niezwykle ważnej uroczystości. W auli szkolnej odbyło się nieco skromniejsze niż zwykle zakończenie roku, z powodu trwających egzaminów zawodowych. Ten rok  przyniósł wiele sukcesów w różnych dziedzinach życia szkolnego.  Oprócz  obowiązkowych zajęć lekcyjnych uczniowie chętnie brali udział w projektach oraz konkursach,  w których dochodzili do rywalizacji na etapach wojewódzkich a czasem nawet krajowych. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży wyruszyła na praktyki do Portugalii wskazując kolejnym osobom drogę do tej ogromnej szansy rozwoju, jakim jest wyjazd do Portugalii. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na dodatkowych kursach i wyjazdach. To był kolejny rok pełen przygód i nowych doświadczeń. Pani dyrektor wręczyła uczniom nagrody i świadectwa z wyróżnieniem. Uczniowie podziękowali swoim wychowawcom za wspólnie przeżyty rok za pomoc i wsparcie w każdej dziedzinie życia. Zabrzmiał tradycyjnie ostatni dzwonek w tym roku szkolnym dający wszystkim sygnał, że rozpoczęły się wakacje, czas odpoczynku i regeneracji przed kolejnym etapem życia jaki dla nas wszystkich przyniesie wrzesień.

Diana Kujda

 

Rozdanie nagród IT Szkół

2 października wzięliśmy udział w inauguracji nowego roku akademickiego w murach Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki. Podczas uroczystej gali nasza reprezentacja odebrała pamiątkową statuetkę za zdobycie przez szkołę trzeciego miejsca w ogólnopolskim rankingu szkół IT. Natomiast naszym Informatykom wręczono nagrody za zdobycie trzech pierwszych miejsc w konkursie pn. Grand IT. Nasi chłopcy w składzie: Dominik Toton, Sebastian Toton oraz Rafał Darłak zdeklasowali rywali nie ustępując żadnego miejsca na podium. Podczas uroczystości mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu inauguracyjnego Prof. Dr hab. Inż. Bogdana Galwasa pt.: "Edukacja i informatyka we współczesnym świecie".

Maciej Matusik

galeria zdjęć

relacja z gali ze strony gospodarzy

 

Udział uczniów ZSA-T w konkursie ortograficznym

29 września 2015r. grupa uczniów Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach uczestniczyła w XIII edycji powiatowego konkursu ortograficznego „Zostań Mistrzem Ortografii”. Spośród czterech kategorii językowych- język polski, język angielski, język niemiecki i język rosyjski przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w dwóch- z języka polskiego i języka angielskiego. Dyktando „Bohaterskie kukułki ”pisały Sabina Frysztak i Mariola Maciołek z klasy III TŻiUG oraz Paulina Rojek z klasy I TŻiUG, zaś dyktando z języka angielskiego Piotr Koziara i Jacek Gawron z klasy II TI. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za odwagę i starania, a także życzymy sukcesów w następnej edycji dyktanda.

Katarzyna Czajkowska

 

XIX Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

XIX pielgrzymka maturzystów ZESPÓŁ SZKÓŁ AGRO - TECHNICZNYCH W dniu 25 września 2015r. wraz z przedstawicielami klasa czwartych udaliśmy się na XIX PIELGRZYMKĘ MATURZYSTÓW organizowaną przez DIECEZJĘ RZESZOWSKĄ. Program pielgrzymki był następujący:

  • Powitanie Maturzystów i zawiązanie wspólnoty 11:00
  • Katecheza 11:15
  • Msza Święta 13:00
  • Droga Krzyżowa 14:20
  • Zakończenie 15:30

 

SALON MATURZYSTÓW

Nasi uczniowie wyjechali na „Salon Maturzystów” który odbywał się w gościnnych murach Politechniki Rzeszowskiej. Młodzież uczestniczyła na cyklu wykładów przygotowanych przez ekspertów OKE w Krakowie rozwiewających mity wokół egzaminów maturalnych oraz na prezentacje: "Drony i przetwarzanie w chmurze, czyli jak wykorzystać technologię informatyczną w bezzałogowych maszynach latających".

 

Na maturzystów czekały stoiska uczelni i innych instytucji edukacyjnych z Podkarpacia i całej Polski.

zobacz zdjęcia

 

Śladami historii, czyli wycieczka do Oświęcimia i Krakowa

10 września 2015 r. młodzież naszej szkoły z klas IV TGE, IV Ke, IV TIA oraz III TMR uczestniczyła w wycieczce do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy największy z nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady Auschwitz-Birkenau. Życie straciło tu ponad 1,3 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Zwiedzanie poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego pokazującego tragiczny los więźniów Auschwitz - Birkenau. W zamierzeniu niemieckich nazistów zagłada miała być całkowita - tak, aby nawet pamięć o niej zanikła. Ponieśli w tym porażkę. Pamięć o tym najczarniejszym rozdziale w historii przetrwała w relacjach świadków, dokumentach, miejscach. Historię obozu poznawaliśmy zwiedzając bloki na 6 - hektarowym obszarze Auschwitz I. Wśród przedmiotów codziennego użytku zrabowanych zamordowanym więźniom wstrząsające wrażenie robiły maleńkie ubranka dziecięce najmłodszych ofiar. Ogromny obszar obozu Birkenau - 140 ha oraz pozostałości drewnianych baraków, w których przetrzymywano więźniów, świadczą wymownie o rozmiarach fabryki śmierci. Pamięć wszystkich ofiar pomordowanych w Auschwitz - Birkenau uczciliśmy minutą ciszy przy ścianie śmierci.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w królewskim mieście, aby zwiedzić galerię sztuki XIX wieku znajdującą się w krakowskich Sukiennicach. Bezcenne zbiory muzeum upamiętniają najwybitniejszych artystów Krakowa m. in. Jana Matejkę i Józefa Mehoffera. Po zwiedzaniu mieliśmy czas na wspólny spacer po Krakowie z panią przewodnik. Usłyszeliśmy słynny Hejnał Mariacki, zobaczyliśmy witraże zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego, najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius, Ogród Profesorski, okno papieskie, kościół św. Piotra i Pawła, a na koniec odwiedziliśmy też ziejącego ogniem smoka wawelskiego. Wyjazd odbył się pod przewodnictwem p. Sabiny Urbanek, a opiekunkami grupy były panie: Małgorzata Pięta, Alina Czarnik i Anna Musak.

Sabina Gołąb, klasa IV TE

galeria zdjęć

 

Narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

W sobotę 5 września 2015 r. w progach publicznej biblioteki w Ropczycach odbyło sie narodowe czytanie "Lalki " Bolesława Prusa. Tego dnia w bibliotece pojawiło się wielu miłośników tej wybitnej powieści realistycznej. W narodowym czytaniu "Lalki" wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Józef Misiura Przewodniczący Rady Miejskiej w Ropczycach, Lucyna Maziarz nauczyciel Publicznego Przedszkola w Ropczycach, Adam Sypel Prezes Towarzystwa Ziemi Ropczyckiej, Wiesław Rygiel Kierownik Miejsko Gminnego OPS, ks. doktor Stanisław Mazur, proboszcz Parafii pod Wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Ropczycach oraz uczniowie naszej szkoły: Klaudyna Legęza, Sylwia Rudnicka, Dominika Jaworek, Dariusz Świstak i Magdalena Magdoń w towarzystwie polonistek - Małgorzaty Pięty i Katarzyny Czajkowskiej. Goście oraz chętni mogli odczytać fragmenty "Lalki", doskonale wcielając się w rolę bohaterów tej powieści w specjalnie na tę okazję przygotowanym XIX - wiecznym saloniku. Czytanie zaczęło się od godz. 10.00 i trwało nieprzerwanie do godz. 12.00, mimo przelotnie padającego deszczu, a dzięki nagłośnieniu fragmenty "Lalki" mogli usłyszeć także przechodnie. Każdy, kto przyszedł z własnym egzemplarzem powieści otrzymał na nim pamiątkową pieczęć. Pogoda nie bardzo nam sprzyjała, lecz nie przeszkodziło nam to w czytaniu i słuchaniu "Lalki". Na zakończenie spotkania wszystkich zaproszono na poczęstunek i rozdanie podziękowań.

Sylwia Rudnicka, Klaudyna Legęza, Dominika Jaworek kl. IV a TŻ

Więcej…

 

LIGA OCHRONY PRZYRODY ZBIERA CHETNYCH DO PROJEKTU

LIGA OCHRONY PRZYRODY ZBIERA CHETNYCH DO PROJEKTU BADAWCZEGO

Nadchodzą Eko Odkrywcy 3



Od 7 września można zgłaszać projekty do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy. Jego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na kwestie ochrony środowiska. Autorzy kilkunastu najciekawszych projektów badawczych otrzymają po 3 tys. zł i będą mogli wcielić swoje pomysły w życie.

Konkurs Eko Odkrywcy 3 jest skierowany do szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i wychowawczych oraz organizacji pozarządowych z całej Polski. Żeby przystąpić do konkursu, należy zebrać zespół i wspólnie, pod okiem opiekuna, opracować projekt badawczy. Musi on dotyczyć eksperymentowania, doświadczania i poznawania zjawisk przyrodniczych, jak również zachęcać uczestników do ich samodzielnego odkrywania. Prace konkursowe będzie można zgłaszać od 7 września do 9 listopada 2015 r., za pośrednictwem strony internetowej www.rossnet.pl/ekoodkrywcy. Pod tym adresem uczestnicy znajdą też regulamin i opis szczegółowych zasad konkursu oraz szereg wskazówek pomocnych przy tworzeniu projektów.

W tym roku organizatorzy wprowadzili podział na dwie grupy wiekowe, w których można zgłaszać projekty konkursowe. Pierwsza z nich obejmuje dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz klas podstawowych 1-3. Druga grupa jest natomiast przeznaczona dla dzieci i młodzieży z klas podstawowych 4-6, klas gimnazjalnych 1-3 oraz klas szkół średnich. Nowością jest także udział ambasadora konkursu, którym został Rafał Kosik – jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy dla dzieci i młodzieży – autor bestsellerowej serii książek „Felix, Net i Nika”. Wybrani przez jury pomysłodawcy najlepszych projektów finałowych będą mieli okazję poznać twórcę osobiście.

– Eko Odkrywcy to niezwykle pożyteczna inicjatywa, w którą angażujemy się już trzeci rok – mówi Sławomir Brzózek, Prezes Zarządu Fundacji Nasza. – Akcja skutecznie zachęca najmłodszych do ekologicznego myślenia i kształtuje w nich poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zwycięzcy mogą samodzielnie zrealizować swoje projekty, udowadniając sobie i otoczeniu, że dbanie o środowisko może być fascynującym doświadczeniem – dodaje Sławomir Brzózek.

Komisja Konkursowa zakwalifikuje do finału dziesięć projektów z każdej grupy wiekowej. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w drodze głosowania internautów, którego wyniki poznamy 16 grudnia 2015 roku. Do dziesięciu najlepszych zespołów trafią nagrody pieniężne w wysokości do 3000 zł na realizację projektów. Na uczestników czeka też nagroda specjalna w postaci wyjazdu na Zieloną Szkołę o wartości 20 000 zł.

 

CHETNYCH DO UDZIAŁU ZAPRASZAMY DO Pani Ewy Tomaki SALA 219 , PANI MAGDALENY MAZUR W SALI 102    i na warsztatach szkolnych u Pana Tomasza Klimka

 

 

Pierwszy dzwonek

„Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci spieszących do szkoły.” Dwa miesiące błogiego odpoczynku odeszły w zapomnienie. Dla wszystkich uczniów 1 września oznacza koniec lenistwa i początek solidnej pracy.  Z nową siłą i energią przychodzimy do szkoły, by rozpocząć kolejny rok nauki. Uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych rozpoczęli go uroczystą mszą świętą, w której towarzyszyli im nauczyciele, wychowawcy i dyrekcja. Następnie odbyły się uroczystości w auli szkolnej. Pani dyrektor powitała pierwszoklasistów, którzy z nutką nieufności i lekkiego strachu rozpoczną naukę w naszej szkole. Otwiera się przed nimi nowy etap życia, miejmy nadzieję, że wszyscy bardzo szybko odnajdą się w nowej roli, a szkoła stanie się dla nich drugim domem, miejscem zawarcia nowych przyjaźni. Na uroczystości nie mogło zabraknąć również przedstawicieli rodziców oraz zaproszonych gości. Pani dyrektor odczytała list od posła Kazimierza Moskala, skierowany do nauczycieli i młodzieży z okazji rozpoczęcia roku. Dla tegorocznych maturzystów będą to ostatnie chwile spędzone w ZSAT, czas intensywnych przygotowań do matury i egzaminów zawodowych, dlatego szczególnie im  życzymy dużo zapału do pracy. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy, aby rok szkolny 2015/2016 przyniósł wiele sukcesów i przyjemnych niespodzianek.

Diana Kujda,   kl. IV a TŻ

zobacz zdjęcia

 

Obierz kurs na nowe technologie

Sebastian Toton został wyróżniony w konkursie Microsoftu pn. "Obierz kurs na nowe technologie". Konkurs przeznaczony jest dla młodych osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat nowych technologii. W ramach rywalizacji uczestnicy dokształcali się poprzez dostęp do szerokiej gamy kursów e-learningowych z różnych dziedzin informatyki.

Maciej Matusik

 

Wyróżnienie dla Anety Drałus

Dobiegła końca rywalizacja w konkursie na najlepszego bloga promującego zdrowy tryb życia w języku angielskim ‘Healthy Mind – Healthy Body’ organizowanego przez Szkołę Języka Angielskiego House of English i LO im. T. Kościuszki w Ropczycach.

Niezwykle miło mi oznajmić, że Aneta Drałus, uczennica klasy 3 TŻiUG, otrzymała wyróżnienie w konkursie. Oprócz satysfakcji z wyróżnienia Aneta otrzymała atrakcyjne nagrody rzeczowe i wakacyjny kurs języka włoskiego. Aneta udowodniła, że zdrowy tryb życia oraz język angielski nie są jej obce. Serdeczne gratulacje dla Anety oraz pozostałych uczestników konkursu z naszej szkoły. Zapraszam do czytania bloga waszej koleżanki: http://healthnut.blog.pl/.

Dominika Jezioro