"Świąteczny czas radości"

W Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach, w dniach 24, 28 listopada, odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego pod hasłem "Świąteczny czas radości". Udział w nich wzięły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z powiatu ropczycko-sędziszowskiego wraz z opiekunami. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I Tża: Ciebień
Karolina,Czaja Aleksandra, Chendyńska Anna, Duwer Łukasz, Góra Katarzyna, Jaworek Kamila, Kołodziej Magdalena, Misiak Ewelina, Strzałka
Sebastian, Sulisz Patrycja,Świstak Dariusz, Urbanek Ewelina, Zając Natalia. Zajęcia odbywały się w 10 osobowych grupach.

Uczniowie wykonywali różnego rodzaju ozdoby świąteczne; stroiki, wianki, rozety, ozdoby choinkowe. Ozdoby te zostaną przekazane pensjonariuszom  Domu Pomocy Społecznej. Nasi uczniowie wykazali się niesamowitymi zdolnościami artystycznymi.

 

Potrójny sukces w konkursie kulinarnym

Udział uczniów naszej szkoły w konkursie pn. „Ryby w polskiej kulturze kulinarnej” jest najlepszym dowodem, że znamy się na przyrządzaniu karpia i śledzia. Zajęliśmy pierwsze miejsca w 3 kategoriach (w 4. kategorii zajęliśmy III miejsce) zdobywając większość nagród rzeczowych. Konkurs międzyszkolny, który odbył się 21 listopada 2014 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy,  składał się z dwóch części:  praktycznej i teoretycznej. Tematem części praktycznej było przygotowanie dwóch potraw,  w których motywem przewodnim był karp i śledź. Część teoretyczna to test składający się z 20 pytań. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Diana Kujda z kl. III a TŻiUG oraz Gabriela Załocha (startujące w części teoretycznej) i  Kamil Skóra z kl. IV TŻiGD oraz Adrianna Ździebło z kl. III a TŻiUG (w części praktycznej) pod opieką pani Wioletty Walczyk-Weselak przygotowali   Roladę z  karpia po żydowsku z nutą kopru włoskiego oraz  Roladkę  z musem śledziowym, podaną z orzeźwiającą sałatką. Obie potrawy zdaniem jury były najsmaczniejsze i zdeklasowały konkurencyjne dania. Również w klasyfikacji generalnej drużyna szkolna ZSA-T uplasowała się na I miejscu. Przygotowując sie do konkursu współpracowaliśmy z szefami kuchni: z panem  Marcinem Dudkiem odbyliśmy konsultacje merytoryczne opracowanych receptur, a pan Marcin Czapka przeprowadził dla nas instruktaż techniczny z filetowania karpia, za co obydwu panom bardzo dziękujemy.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Diana Kujda, klasa III a TŻiGD

 

Godziny Kodowania!

"Wiedza o technologii informatycznej daje najlepsze możliwości rozwoju na świecie"
Satya Nadella, dyrektor zarządzający firmy Microsoft


Szanowni Państwo,
Dzisiejszy świat opiera się na technologii, dlatego tak ważne jest, żeby podstawowe umiejętności informatyczne posiadali uczniowie bez względu na ich zainteresowania. Ponadto w dobie globalnej cyfryzacji następuje w Polsce powrót do kierunków zawodowych i technicznych, a doświadczenie pokazuje, że wciąż niewielu absolwentów szkół decyduje się na studia techniczne.

Ogólnoświatowa inicjatywa "Godzina Kodowania" ("Hour of code"), która odbywa się w dniach 8-12 grudnia 2014 r. i jest wspierana przez takie osoby jak: Bill Gates, Mark Zuckerberg, Chris Bosh, ma za zadanie pokazać, że technologia informatyczna oraz programowanie nie są trudne i każdy może się tego szybko nauczyć. Akcja ma na celu zaangażować jak największą liczbę uczniów do podjęcia wyzwania i zabawy z programami do kodowania.

Więcej…

 

Turniej Gier Planszowych i Logicznych

W dniu 14 listopada brałem udział wraz z młodzieżą z naszej szkoły tj.: Marceliną Misiewicz, Przemysławem Matysek, Adrianem Matysek, Mateuszem Siwiec, Patrykiem Kudła, Dariuszem Świstakiem, Dominikiem Pondo w Międzyszkolnym Turnieju Gier Planszowych i Logicznych. W rozgrywkach brali udział reprezentanci z 4 szkół gimnazjalnych oraz 4 szkół ponadgimnazjalnych. Zawodnicy rywalizowali w systemie "każdy z każdym" w dwóch grach: "Słówka" oraz "Duuuszki. Gry te  mają bardzo ciekawe właściwości. Stymulują szare komórki i utrzymują pamięć w dobrej formie. Rozwijają strategiczne myślenie oraz zdolność dedukcji. Ponadto, można w nie grać dla zwykłej przyjemności i relaksu, jednocześnie, nawet nieświadomie się ucząc i rozwijając procesy myślowe. Gry i zabawy logiczne są pomocne w opanowaniu informacji z zakresu różnych przedmiotów szkolnych, szczególnie matematyki i języka polskiego. Oczywiście dla najlepszych graczy były nagrody w formie gier planszowych. Wszystkich chętnych zagrać w gry planszowe i logiczne zapraszam od poniedziałku do piątku o godz. 16.00 do Centrum Kultury w Ropczycach.

J.S.

 

Pomaganie jest fajne

W niedzielę 9 listopada w Sali Parafialnej w Ropczycach można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku dla 9-letniej Gabrysi z Dębicy. Dziewczynka jest chora na ostrą białaczkę i jedynym dla niej ratunkiem jest przeszczep szpiku. Każda zarejestrowana osoba zwiększa prawdopodobieństwo, że Gabrysia znajdzie niespokrewnionego dawcę, zacznie normalnie żyć, chodzić do szkoły, bawić się, grać na skrzypcach. Dlatego wielkie uznanie należy się tym, którzy poprzez swoją pomoc, dają Gabrysi i jej rodzinie nadzieję. W zorganizowanie tej akcji włączyła się pani Dorota Dudzińska i pociągnęła za sobą sporą grupę młodzieży z naszej szkoły. Wszystkie stanowiska rejestracyjne w dniu akcji obsługiwali uczniowie z Zespołu Szkół Agro - Technicznych, a oprócz nich była także ekipa gastronomiczna, częstująca dawców bigosem, kiełbaskami i chlebem ze smalcem, czyli przysmakami, które wcześniej w szkole przygotowali uczniowie z klasy II TŻ. Uczestnicy akcji, oprócz wielu atrakcyjnych występów, mogli także posłuchać piosenek w wykonaniu Edyty Dubiel, Magdy Durał i Agaty Dziedzic. Dzięki wspólnej pracy młodzieży i organizatorów udało się zarejestrować 210 osób, które w przyszłości mogą stać się dawcami szpiku. Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy, byli wśród nich: Monika Puszkin IV TŻ, Szymon Wośko, Przemek Matysek IV TG, Ewelina Różak, Katarzyna Parat, Karolina Kołodziej III a TŻ, Klaudia Nowacka, Edyta Dubiel III TAK, Aneta Draus, Marta Grabowska, Magda Durał, Justyna Wojdon, Iwona Łagowska, Karolina Traciak, Marzena Bykowska, Katarzyna Opiła III b TŻ, Anna Zając, Karolina Bochenek, Klaudia Jasek, Mariola Maciołek, Gabriela Załocha II TŻ, Michał Zawiślak, Darek Rokosz IV Ku.

M.P.

Więcej…

 

Konkurs "Wybieram Trzeźwość"

Zapraszamy osoby chętne do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie „Wybieram Trzeźwość”. Konkurs otrzymał w 2010 roku honorowy patronat Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

CELE KONKURSU

  • kształtowanie zdrowego stylu życia i harmonijnego rozwoju organizmu;
  • wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia;
  • uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia i życia;
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.

PRZEDMIOTEM OCENY BĘDĄ:

prace plastyczne (technika dowolna, zachęcamy do poszukiwania nowych środków wyrazu np. graffiti, kreskówka, komiks; prace fotograficzne /od 3 do 6 fotografii umieszczonych na plakacie/), w formie plakatu o formacie A-2 na temat „Nałogi iluzją wolności”; podpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem, klasą, szkołą, imieniem i nazwiskiem opiekuna.

prezentacja multimedialna, film na temat „Nałogi iluzją wolności”; (maksymalny czas 10 minut, maksymalnie dwóch autorów), płyta opisana czytelnie imieniem i nazwiskiem, klasą, szkołą, imieniem i nazwiskiem opiekuna.

prace literackie w formie: eseju, rozprawki, opowiadania, pamiętnika, wiersza. Praca powinna być napisana czytelnie /imię i nazwisko, klasa, opiekun/ i nie przekraczać 5 stron maszynopisu.

więcej informacji o konkursie tutaj...

Osoby chętne proszę o kontakt z nauczycielami: J. Skóra lub P.Paśko.

 

Dzień Patrona Szkoły

30.10.2014 roku w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, W. Witosa. Wielkiego polityka, trzykrotnego premiera Polski i najwybitniejszego działacza ruchu ludowego. Historia szkoły nierozerwalnie związana jest z postacią twórcy i budowniczego –ks. dr J. Zwierza. Niezwykłego człowieka, nauczyciela i wychowawcy młodzieży.

W tym dniu młodzież ZSA-T uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Następnie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Dalsza część uroczystości odbyła się w auli szkolnej, na którą przybyli bardzo licznie zaproszeni goście: Adam Rybka-Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami w Starostwie Powiatowym, Ks. Proboszcz Stanisław Mazur, Dorota Strzyż-Wicestarosta Powiatu, Robert Kuraszkiewicz-Wiceburmistrz Ropczyc,  Edmund Janowski-Prezes Zarządu Oddziału ZNP Ropczyce, Wojciech Żuchowski- Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ropczycach, Grzegorz Patro -Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Sędziszowie Młp, Zofia Mudryk- Dyrektor PCPR w Ropczycach, Wiesław Jeleń-Przewodniczący RR, Marek Fic-Wiceprzewodniczący RR. Wicedyrektor ZSA-T Lucyna Kędzior wygłosiła okolicznościowe przemówienie związane z postacią W. Witosa. Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona było ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz wystąpienie zaproszonych gości. Pani D. Strzyż i pan A. Rybka wręczyli  laureatom konkursu geodezyjnego dyplomy oraz nagrody. Następnie uczniowie Przypek Paweł z IV TMR, Marcin Pijar z IV TMR, Węgrzyn Wojciech z IV TG, Dubiel Edyta z III TAK, Ferfecki Witold z II TMR, Koczela Łukasz z II TMR, Jarzębski Konrad z II TMR, Bieszczad Beata z II TŻ, Cholewa Izabela z IITŻ przedstawili program artystyczny pod tytułem: ,,Nasza szkoła dawniej i dziś’’ pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Kasprzyk, Agnieszki Dąbroś, Jolanty Kosiak, Beaty Mudryk . Na program złożyły się wspomnienia m. in. o W. Witosie, ks. dr J. Zwierzu, prezentacje dawnej szkoły, piosenki sentymentalno-wspomnieniowe. Występ młodzieży skłaniał do refleksji nad nieuchronnym upływem czasu oraz zastanowieniem się, w jaki sposób mamy postępować, aby nas zapamiętano tak, jak W. Witosa i ks. dr J. Zwierza.

J.K

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Kulinarny Zawrót Głowy

Dnia 23 października bieżącego roku uczennice z naszej szkoły Żaneta Wójcik i Katarzyna Wojnarowska wzięły udział w Międzynarodowym Turnieju Kulinarnym z Agencją Rynku Rolnego pt. „Kulinarny Zawrót Głowy”, który odbył się w w Zespole Szkół Gospodarczych im.Mikołaja Spytka Ligęzy.  Poziom konkursu był bardzo wysoki. W skład Komisji Konkursowej wchodzili przedstawiciele ARR kierownik szkolenia praktycznego Marcin Purgacz, kierownik warsztatów szkolnych Beata Łuka, szef kuchni Hotelu Rzeszów Adam Wałęga oraz dwóch nauczycieli wylosowanych spośród opiekunów. Celem konkursu było promowanie produktów tradycyjnych i regionalnych z Podkarpacia, upowszechnianie i propagowanie surowców naturalnych i tradycyjnych metod produkcji, podniesienie poziomu kształcenia i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów, przeobrażanie wybranego zawodu w życiową pasję.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

9 października 2014 r. w naszej szkole już po raz szósty obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. odbyła się prezentacja i degustacja potraw wegetariańskich, przygotowanych przez uczniów klasy III b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i IV Technikum Kucharz oraz IV Technik Kelner.

Impreza miała charakter międzyszkolny tzn. oprócz młodzieży naszej szkoły,  uczestniczyli w niej również zaproszeni uczniowie z Gimnazjów:  nr 1 i nr 2w Ropczycach, Wielopola Skrzyńskiego, Czekaja, Ostrowa, Zagorzycach, Niedźwiady Dolnej.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu jest przede wszystkim propagowanie wśród młodzieży zasad zdrowego odżywiania. Prezentację na temat wegetarianizmu przygotowały i przedstawiły uczennice klasy III b TŻiUG Iwona Łagowska . Natomiast uczennica tej samej klasy Paulina Kłos przedstawiła prezentację na temat „Nawyki żywieniowe młodzieży”. Prezentacja została przygotowana na podstawie ankiet , przeprowadzonych w  marcu ubiegłego  roku szkolnym wśród młodzieży klas III gimnazjum naszego powiatu.

Gościem honorowym była mgr Urszula Binduga –prodziekan Wydziału Medycznego Katedry Zdrowia Publicznego , Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSiZ w Rzeszowie, która w swoim wykładzie poruszyła temat nawyków żywieniowych i otyłości wśród młodzieży. Wszystkie  prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Nasze spotkanie uwieńczyła degustacja potraw wegetariańskich, przygotowanych przez uczniów klasy III b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i IV Technikum Kucharz . Oprawę stołu przygotowała klas IV Kelner/

Na życzenie nauczycieli , poniżej zamieszczamy przepis na tę pyszną zakąskę gorącą.

H.W.

Więcej…

 

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach

13 października 2014r. w Zespole  Szkół Agro-Technicznych w auli szkolnej obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Przemówienie wygłosiła dyrektor Agnieszka Mazur, która powitała licznie przybyłych gości-byłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Podziękowała wszystkim nauczycielom i wychowawcom za trud włożony w kształcenie młodych pokoleń oraz wręczyła wyróżnionym nauczycielom nagrody. Na ręce pani dyrektor  gorące życzenia  oraz  piękne kwiaty złożył poseł Kazimierz Moskal. Następnie głos zabrała Wicestarosta Powiatu Dorota Strzyż, która również podziękowała nauczycielom za trudną i ciężką pracę oraz wręczyła kilku nauczycielom nagrodę starosty: pani M. Charchut, pani wicedyrektor L. Kędzior i panu A. Zawiszy. W dalszej części głos zabrał Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach Wiesław Rygiel, który podziękował nauczycielom za ich pracę wychowawczą, dydaktyczną i opiekuńczą. Część artystyczną przygotowali uczniowie z II TŻ Patryk Białek, Beata Bieszczad, Izabela Cholewa, Damian Przywara, Krystian Ździebło, z I b TŻ Zuzanna Kulig, z IV TMR Paweł Przypek, Marcin Pijar oraz z IV TG Wojciech Węgrzyn pod kierunkiem pani A. Kasprzyk, pani J. Kosiak, pani K. Śliwy. Uczniowie  zaprezentowali humorystyczny skecz, który wzbudził wśród zgromadzonych dużo śmiechu. Uroczystość, którą przeżyliśmy na pewno pozostanie długo w naszej pamięci.

 

J.K

ZDJĘCIA ZOBACZ WIĘCEJ

 

Znamy uczestników programu Erasmus+

Zgodnie z zapowiedziami 9 pażdziernika 2014 odbył się ostatni etap rekrutacji do projektu Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students w ramach programu Erasmus+. Dwadzieścia jeden osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w programie i złożyły stosowne dokumenty, uczestniczyły w rozmowie kwalifikacyjnej. Rozmowa ta składała się z 3 pytań w języku angielskim przygotowanych wcześniej przez komisję w składzie: Dominika Jezioro, Joanna Doroba, Agnieszka Dąbroś. Uczestnicy z entuzjazmem i niecierpliwością czekali na swoją kolej, aby zaprezentować umiejętności językowe podczas konwersacji. Po zakończeniu rozmów z kandydatami komisja, zgodnie z regulaminem, zsumowała punkty uzyskane podczas rozmowy oraz za pozostałe kryteria i wyłoniła uczestników programu. Lista 10 osób zakwalifikowanych oraz 4 uczestników rezerwowych znajduje się na tablicy ogłoszeń w naszej szkole. Serdecznie gratulujemy uczestnikom projektu Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students w ramach programu Erasmus+. Jest to początek wspaniałej przygody i szansy na zdobycie nowych doświadczeń oraz kwalifikacji!

D. Jezioro, J. Doroba

Więcej…

 

Rekrutacja

Rekrutacja do projektu „Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students” w ramach programu ERASMUS +

 

Projekt przeznaczony jest dla uczniów Technikum w zawodach kucharz, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik żywienia i gospodarstwa domowego, którzy ukończyli 18 rok życia.

Od 6 października prowadzona będzie rekrutacja do udziału w projekcie, który zakłada:

  • Uczestnictwo w zajęciach przygotowujących do wyjazdu zagranicznego
  • Udział w stażu zagranicznym w Portugalii (1 tydzień kursu językowego oraz
    3 tygodnie stażu)

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny będzie od 6 października na stronie internetowej szkoły http://www.zsat-ropczyce.pl/

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać
u p. J. Doroby i D. Jezioro.

 

Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2014

W dniu 13 listopada 2014r. we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zorganizowałem honorowe oddawanie krwi w Centrum Kultury w Ropczycach. Oddało 19 osób w tym 4 dziewczęta. Do punktu poboru krwi zgłosiło się również wielu absolwentów naszej szkoły, którzy rozpoczynali "przygodę " z krwiodawstwem już kilka lat temu, jako uczniowie naszej placówki.Drodzy Krwiodawcy, jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze poświęcenie. Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi - szansa i bezcenny dar życia. Dziękujemy !!!

J.S.

 

 

Wyruszyli do Portugalii

13 listopada 2014 roku dziesięcioro uczniów z Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach wyjechało na praktyki do Portugalii. Młodzież rozpoczęła 4-tygodniową przygodę, którą daje im nowy program ERASMUS+.  Przed wyjazdem do Portugalii uczniowie uczestniczyli w zajęciach kulturalno-językowych oraz uczyli się języka portugalskiego na platformie internetowej.

Program wymiany młodzieży Erasmus+ to przede wszystkim nowe możliwości dla młodych ludzi. Z tej szansy skorzystał Zespół Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach podpisując umowę z Narodową Agencją Programu Erasmus+ na realizację projektu Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem programu Erasmus+ jest  zwiększanie umiejętności językowych i zawodowych młodzieży, co z kolei daje im szansę na znalezienie pracy w kraju czy za granicą. Współpraca zagraniczna otwiera bowiem nowe perspektywy. Bardzo się cieszę z udziału w zagranicznych praktykach. Będziemy pracować w międzynarodowej grupie i dzięki temu na pewno podszlifujemy język, nawiążemy nowe znajomości, poznamy nowe miejsca. Nigdy nie byłam w Portugalii, ten wyjazd będzie dla nas sprawdzianem z samodzielności. Myślę też, że nawiążemy jakieś kontakty zawodowe, co może nam się przydać w przyszłej pracy zawodowej - relacjonuje jedna z uczestniczek wyjazdu.

Z doświadczeniem międzynarodowym uczniowie naszej szkoły znacznie lepiej poradzą sobie na rynku pracy, bo zdobyte umiejętności na pewno zostaną docenione przez potencjalnego - przyszłego pracodawcę.

Trzymamy kciuki za naszych podopiecznych, życzymy im powodzenia i czekamy na bezpośrednią relację z praktyk od samych uczestników.

D.Jezioro, J.Doroba,

Więcej…

 

Jabłko dla Każdego

W piątek 7 listopada w Zespole Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa rozpoczęliśmy akcję "Jabłko dla Każdego"  rozdawane były owoce przez członków Szkolnego Koła PCK. Przez tego typu przedsięwzięcia promują wśród młodzieży  zdrowe nawyki żywieniowe. Te smaczne owoce mają wiele cennych właściwości. Jabłka chronią przed zawałem i zaparciami, wzmacniają zęby, ułatwiają odchudzanie. Spośród wszystkich witamin obecnych w jabłkach, najważniejsza jest witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy. Najbogatsze w tę witaminę są owoce dojrzałe, rosnące po nasłonecznionej stronie drzewa. Im kwaśniejsza odmiana jabłek, tym więcej w nich witaminy C. Gromadzi się ona pod skórką, dlatego najlepiej jeść, gotować i piec owoce nieobrane. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w owocach surowych. A im dłużej będziemy je poddawać obróbce termicznej, tym większe będą jej straty. Co ciekawe, małe jabłka zawierają znacznie więcej witaminy C niż duże okazy.
Od samego rana dzieci otrzymywały zdrowe owoce. Radość była wielka, a każdy otrzymał tyle jabłek ile chciał. To nie jedyna akcja na terenie szkoły, która promuje zdrowy styl odżywiania. Już od lat  w naszej szkole organizowane są tego typu przedsięwzięcia. Akcja będzie trwała do końca miesiąca listopada lub do wyczerpania zapasów :),  w tym czasie owoce będą rozdawane co dziennie: sklepiku szkolnym, na korytarzach szkolnych.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              J.S.

 

Europejski Dzień Języków Obcych

Dnia 17 października w naszej szkole obchodzony był Europejski Dzień Języków Obcych. W ramach obchodów tego dnia odbył się III Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych i wiedzy o Rosji. Do konkursu przystąpiło 30 uczniów z klas: 1 bTż, 2 Tmż, 2 TE, 3 TE, 4 TE oraz 4 KU. Uczestnicy zmagali się z 25 pytaniami etapu I sprawdzającymi ich wiedzę ogólną o państwach anglojęzycznych i Rosji. Następnie mieli oni okazję wirtualnej podróży po Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Do II etapu zakwalifikowało się 13 osób z języka angielskiego i 6 osób z języka rosyjskiego. W drugiej części konkursu uczestnicy odpowiadali na 15 pytań. Etap III  wymagał od 10 uczestników dobrej znajomości języka angielskiego, gdyż pytania podane były właśnie po angielsku. Uczestnicy części rosyjskiej mieli za zadanie uzupełnienie brakujących informacji w zdaniach. Przed ogłoszeniem wyników dla wszystkich uczestników, po rosyjsku, zaśpiewała Karolina Kujda z kl. III TE. Uroczystego ogłoszenia wyników oraz wręczenia atrakcyjnych nagród dokonała pani dyrektor Agnieszka Mazur.
Lista zwycięzców w kategorii anglojęzycznej:
1. Dominika Karaś kl. II TE
2. Karolina Kujda kl. III TE
3. Justyna Świder kl. II TE
Lista zwycięzców w kategorii wiedzy o Rosji:
1. Beata Wajda III TE
2. Agnieszka Wojanrowska IV TE
3. Anna Wszołek III TE

AD

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Zespół Szkół Agro –Technicznych na Podkarpackim Festiwalu Nauki i Techniki

W dniach 27 i 28 października 2014r. w hali widowiskowo- sportowej Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza odbył się Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki. Nasza szkoła została zaproszona do udziału w tym jakże ciekawym przedsięwzięciu. Najważniejszym punktem  festiwalu była możliwość promocji kierunków technicznych, które są nauczane w naszej szkole, tj. technik informatyk, technik mechanizacji rolnictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych.  Nasza szkoła ma się czym pochwalić. Technikum w zawodzie technik informatyk zaprezentowało dwie gry komputerowe. Pierwszą grę przygotowali chłopcy z klasy I Ti : Jakub Rój, Jakub Ryszka i Jakub Strózik. Jest to gra wyścigowa stworzona na silniku graficznym Unreal Development Kit i polega na  wyścigach pojazdem po różnych powierzchniach. Kolejną grę zaprezentował sam twórca, Dominik Toton z klasy II Technikum w zawodzie technik informatyk. Gra 2D JShoot  polega na obronie przestrzeni kosmicznej przed nadlatującymi meteorytami i zdobycie jak największej ilości punktów. Uczeń naszej szkoły  stworzył grę od podstaw w Java, można ją pobrać ze strony: dtoton.esy.es/jshoot/. Gry wzbudziły ogromne zainteresowanie gimnazjalistów, którzy przybyli na ten festiwal.

Więcej…

 

ZAPROSZENIE ŚWIĘTO SZKOŁY

Dyrekcja Zespołu Szkół Agro – Technicznych

serdecznie zaprasza nauczycieli, pracowników obsługi i administracji na Święto Szkoły, które odbędzie się dnia 30.10.2014 r. (czwartek) o godz. 8:00

Program uroczystości:
1.    Msza Święta w kościele Przemienienia Pańskiego 8:00
2.    Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą Wincentego Witosa 9:00
3.    Uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły  9:15

 

ZAJĘCIA TERENOWE W OGRODZIE SZKOLNYM W WYKONANIU KLASY III TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

Dziś pokażemy jak wyglądają terenowe zajęcia z prac w obiektach architektury krajobrazu w wykonaniu III klasy architektury krajobrazu. Naszym celem przede wszystkim jest to, aby ogród szkolny wyglądał pięknie i estetycznie. Gdy jest ładna pogoda sadzimy, przycinamy i dbamy o wszystkie roślinki. A gdy aura nie sprzyja to pracujemy w klasie wytężamy umysły projektując ogrody  i inne cudeńka. Na różne okazje wykonujemy kompozycje kwiatowe, okolicznościowe, stroiki świąteczne i nie tylko. Ostatnio na zajęciach praktycznych przycinaliśmy tawułę japońska ‘Goldmound’ Spiraea japonica ‘Goldmound’ aby nadać jej zwartego pokroju, jak również każdy wchodzący wiosną do Naszej szkoły był oczarowany jej kwiatami. Zajęliśmy się również rabatą z róż przycinaliśmy pędy i oczyściliśmy teren z liści. Zajęcia terenowe sprawiają nam dużo radości i efekty Naszej pracy powodują uśmiech na naszych twarzach.

Opiekę podczas zajęć sprawuje nad nami Pani Ewa Tomaka, a oto nasza klasa:

 

Monika Barnaś, Edyta Dubiel, Adrianna Książek, Kornelia Mączyńska, Klaudia Nowacka, Małgorzata Opiela, Justyna Pasowicz, Paściak Patrycja, Tomasz Starzyk, Aleksandra Świętoń, Paulina Totoń, Daria Wiktor, Karolina Zapał

Artykuł opracowały: Patrycja Paściak, Aleksandra Świętoń, Daria Wiktor pod opieką Pani Ewy Tomaki

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Tegoroczna jesienna akcja Sprzątania Świata

Tegoroczna jesienna akcja Sprzątania Świata przebiegła pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”, na terenie Zespołu Szkół Agro-Technicznych odbyła się w dniu 18-19 września 2014r. W akcji wzięły udział poszczególne klasy wraz z opiekunami:

GALERIA zobacz zdjęcia

18.09.2014 r. (Czwartek):

- 3 TAK - opiekun P. E. Tomaka - teren przyszkolny, ul. Mickiewicza, NMP i stadion,

- 3 TŻa - opiekun P. M. Chmura, P. J. Przywara  - boisko szkolne, warsztaty szkolne, matecznik,

19.09.2014 r. (Piątek):

- 2TGE - P.M Salamon, P.A Wychocka - Szwajcaria Ropczycka,

-2 Ti - P. D. Sąsiadek, P.Ł. Mendrygał - Szwajcaria Ropczycka.

Osobom uczestniczącym w Akcji rozdano 180 sztuk worków na śmieci oraz  ok.300 sztuk jednorazowych rękawic – materiały te zostały przekazane Zespołowi Szkół Agro-Technicznych przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach.


Uczniowie zebrali w sumie 5 m3 śmieci, były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki ), w mniejszych ilościach szkło (głównie butelki) i puszki aluminiowe.  Ku naszemu zdziwieniu znaleźliśmy również buty w pudełku obok ławki przy stadionie, oraz sandały przy Delikatesach Centrum . Na przejściu dla pieszych znaleźliśmy kartony i pudełka wyrzucone przez przechodniów oraz ludzi przejeżdżających przez miasto.

Dzięki pięknej  słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Po kilku godzinach sprzątania, zapełniono zebranymi odpadami dwa duże kontenery. Efekty przeprowadzonej akcji można było dostrzec gołym okiem,  gdyż wybrane tereny zostały uprzątnięte. Wszyscy uczestnicy akcji Sprzątania Świata, wyrazili również nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne,          a mieszkańcy miasta, którzy obserwowali przeprowadzane działania, zwrócą większą uwagę na obraz miasta,  której są mieszkańcami, a także sami zadbają o czystość swojej najbliższej okolicy. Planujemy wykorzystanie pozostałych worków i rękawic w wiosennym etapie Akcji Sprzątania Świata.

Dziękujemy serdecznie za udział i zaangażowanie wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji oraz Starostwu Powiatowemu w Ropczycach za dostarczenie i odbiór pełnych worków z śmiećmi. Dziękujemy również Panu Dawidowi Sąsiadek za dokumentacje fotograficzną oraz uczennicy Patrycji Paściak z III Technik Architektury Krajobrazu.

Artykuł opracowały Justyna Pasowicz, Daria Wiktor, Karolina Zapał  z  III  klasy Technik Architektury Krajobrazu pod opieką Pani Ewy Tomaki

opiekuna Szkolnej Ligi Ochrony Przyrody


 

Praktyki w Portugalii – ERASMUS + Rekrutacja

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa i rekrutacji do projektu „Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students” w ramach programu ERASMUS + oraz do składania dokumentów od 6 do 10 października 2014. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u p. J. Doroby i D.Jezioro.

Regulamin dostępny tutaj.

 

Zbieramy makulaturę Chronimy lasy

Nowy rok szkolny 2014/2015 to nowe eko-wyzwania! Dlatego już we wrześniu rusza kolejna edycja konkursu pod hasłem „Zbieramy makulaturę- Chronimy lasy”, organizowana przez Firmę Atol Sp. Z o. o. z siedzibą w Rzeszowie. Zachęcamy do udziału.

  1. 1. Konkurs trwa od 30 września 2014 r. do końca czerwca 2015 r.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na początku września 2015 r. W tym też terminie zostaną przekazane nagrody dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

  1. 2. Konkurs przeprowadzony będzie w trzech kategoriach.

I kategoria –Najlepsza Placówka Oświatowa pod względem ilości zebranej makulatury.

II kategoria –Najlepszy Uczeń pod względem ilości zebranej makulatury.

III kategoria – Najlepsza Placówka Oświatowa pod względem ilości zebranej makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole.

  1. 3. Nagrodami w konkursie „ Zbieramy makulaturę- Chronimy lasy” są:

W I kategorii

I miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł

II miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł

III miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 500 zł

W II kategorii

I miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 300 zł

II miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 200 zł

III miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 100 zł

W III kategorii

Nagroda pieniężna w wysokości po 1000 zł dla 3 placówek z poszczególnych zakresów.

Makulaturę w Naszej szkole można składać u Pani Magdaleny Mazur w sali 104, u Pani Ewy Tomaki w sali 219. Serdecznie zapraszamy do przynoszenia makulatury to nic Was drodzy Koledzy i Koleżanki  nie kosztuje.

Artykuł opracowała  Justyna Pasowicz,

pod opieką Pani Ewy Tomaki

opiekuna Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody