Gratulujemy kolejnym stypendystom!

29 kwietnia opublikowano listy rankingowe programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych z terenu województwa podkarpackiego. Spośród naszych uczniów wybrano sześcioro: Grzegorza Majkę, Mateusza Babicza, Szymona Wośko, Macieja Skórkę, Kingę Rokosz oraz Annę Marciniec. Bardzo cieszy nas fakt, że z każdym rokiem przybywa w naszej szkole w ten sposób wyróżnianej młodzieży.

Maciej Matusik

 

Kurs Baristyczny z elementami Art-Latte

W dniach 31.03-07.04.2014 r. w naszej szkole odbywał się kurs baristyczny, w którym udział brały uczennice  klas III TŻ, II b TŻ i II a TŻ. Już pierwszego dnia pan prowadzący Mariusz Grzesik-dwukrotny v-ce mistrz Polski barmanów flair i reprezentant  Polski na mistrzostwach świata w Singapurze zaskoczył nas egzaminem wstępnym. Po egzaminie wstępnym(na którym, nie zabłysnęliśmy wiedzą) zgłębialiśmy wiedzę teoretyczną, a w następnych dniach uczyłyśmy się sporządzania i dekorowania kawy sposobem Art.-Latte. Trzeba przyznać, że w czasie zajęć wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej zaskoczyła nas płonąca kawa zwana Irish coffee (kawa po irlandzku) - czarna kawa, posłodzona cukrem trzcinowym, z domieszką whisky, uwieńczona bitą śmietaną. Podczas szkolenia odkryłyśmy:  sekrety przyrządzania prawdziwego Espresso, triki i tajemnice malowania na kawie sposobem Latte-Art ( wbrew pozorom nie było to takie łatwe) oraz cechy dobrego baristy. Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który wszyscy zdali z mniejszymi lub większymi kłopotami. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat  kawy. Zachęcamy wszystkich do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.

Przygotowały: Monika Puszkin i Anna Zając

galeria zdjęć

 

W hołdzie ofiarom obozu w Pustkowie

30 kwietnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 70. rocznicę wyzwolenia obozu pracy przymusowej w Pustkowie. W latach 1940-1944 zamordowano tutaj około piętnaście tysięcy jeńców różnej narodowości. Tylko nielicznym jeńcom udało się uciec z transportów zmierzających do obozu, gdzie każdy z więźniów przeżył gehennę. Głód, nieludzkie traktowanie, grozę przedwczesnej śmierci. Na miejscu dawnego krematorium dziś znajduje się pomnik. Zachowało się też palenisko, a także bunkier, gdzie przechowywano ciała zamordowanych. Góra Śmierci, na której stoją dziś monumenty upamiętniające ofiary, to wielkie cmentarzysko i przestroga dla żyjących.

 

Więcej…

 

Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2014

W dniu 08 kwietnia 2014, (we wtorek) obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Choroby Wektorowe". W ramach tego dnia na sali gimnastycznej odbył się turniej w Piłce Siatkowej drużyn mieszanych, tzw. miksów ( 3 dziewczyny, 3 chłopców). W zawodach udział wzięło 6 drużyn. Zawody rozgrywane były w dwóch grupach, systemem „każdy z każdym”. Najważniejszym wymogiem do przystąpienia do gry, w każdej drużynie, był uśmiech na twarzy i dobra zabawa. Każdy zawodników otrzymał zdrowy poczęstunek.Największe emocje budziły spotkania o pierwsze jak i trzecie miejsce, gdzie pojedynki były bardzo wyrównane. Klasyfikacja wygląda następująco, miejsce: 1. IV TG, 2. II bTZ, 3. II Ti, 4. III Ku. W składzie drużyny zwycięskiej byli: Wojtaszek Anna, Świętoń Patrycja, Skóra Monika, Zawisza Aneta, Babicz Mateusz, Bezara Kamil, Jasek Dominik, Czapka Mateusz, a organizatorami turnieju byli Przywara Janusz, Chmura Maciej. Na ekranach multimedialnych prezentowaliśmy materiały o tematyce prozdrowotnej oraz przedstawiliśmy prace laureatów konkursu "Profilaktyka oczami młodego człowieka"

 

J.S.

 

Kurs barmański i flair

W dniach 17.03-10.04.2014 r. w naszej szkole odbywał się kurs barmański, w którym udział brali uczniowie klas III TŻ i II b TŻ. Już pierwszego dnia pan prowadzący Waldemar Mucha- mistrz Polski "Finlandia Vodka Cap 2009 "zaskoczył nas egzaminem wstępnym. Na początku zgłębialiśmy wiedzę teoretyczną, a w następnych dniach uczyliśmy się sporządzania i serwowania drinków. Trzeba przyznać, że w czasie zajęć wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej zaskoczyły nas drinki płonące min. Sambuca oraz shoty "tęczówki". Grupie spodobały sięzajęcia, na których sporządzaliśmy Coblery. Wymyślaliśmy własne receptury i mogliśmy wykazać się inwencją twórczą. Odkryliśmy również tajemnicę Rabinow Shots. W ostatnich trzech dniach kursu mieliśmy zajęcia z flairu z panem Mariuszem Grzesikiem, dwukrotnym v-ce mistrzem Polski barmanów flair i reprezentantem Polski na mistrzostwach świata w Singapurze. Sztuka ta nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Mimo początkowych trudności z zadaniem poradziliśmy sobie bardzo dobrze (tak przynajmniej twierdzi pan Mariusz ). Nie obeszło się jednak bez małych obrażeń, tzn. siniaków na rękach i lekkich zadrapań. Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który wszyscy zdali. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat barmaństwa. Zachęcamy wszystkich do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.

Patrycja Sado, Agnieszka Sowiźrał kl. III TŻ

 

XV Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

Już po raz piętnasty odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Jak każdego roku wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.

Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej to zmagania muzyczne oraz doskonała okazja do pogłębiania swojej wiedzy z zakresu języków obcych.

W tym roku Festiwal odbył się 10 kwietnia. Wzięli w nim udział uczniowie z 5 szkół ponadgimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Na scenie prezentowali się soliści oraz zespoły muzyczne.

Zmagania konkursowe odbywają się w trzech kategoriach – język angielski, niemiecki oraz rosyjski.

W kategorii języka angielskiego II miejsce zajął zespół muzyczny Kurtka na Bakier w składzie Edyta Dubiel, Bartłomiej Longosz, Kacper Budzik, Arkadiusz Chojecki, Artur Skóra, przygotowany pod opieką Dominiki Jezioro. Grupa zaprezentowała utwór „Resistance” Muse. Wyróżnienie otrzymała Agata Dziedzic, która wykonała piosenkę „I Have Nothing” Whitney Houston, a do występu przygotowała ją Agnieszka Piskorowska. Natomiast w kategorii języka niemieckiego II miejsce zdobyła Gabriela Koś z utworem „Der Augenblick” Helene Fischer, nad którą opiekę sprawowała Anna Musak. W kategorii języka rosyjskiego naszą szkołę reprezentowały Beata Bieszczad i Izabela Cholewa, które zaśpiewały utwór „Kuda uhodit destro” pod opieką Haliny Bogusz oraz Karolina Kujda, która wykonała piosenkę „Prosti za ljubov” Julija Savicieva, a przygotowała ją Beata Zawisza.

W konkursie na logo Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej zwyciężył Marek Rudny.

Z roku na rok poziom festiwalu jest coraz wyższy. Młodzież prezentuje rozmaite utwory obcojęzyczne w bardzo interesujących aranżacjach. Festiwal Piosenki Obcojęzycznej promuje nie tylko naukę języków obcych, ale jest także świetną okazją do zaangażowania się w pozalekcyjną działalność szkoły.

 

Galeria: http://1drv.ms/1kQLyDb

DJ

 

Kiermasz Wielkanocny

Zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny! Można zakupić wyroby tradycyjne rękodzielnicze, naturalne oraz świąteczne wykonane przez uczniów kl. III TŻ w dniach 9-10 kwietnia 2014 r. sala 115.

 

Nasi Informatycy już w półfinale ogólnopolskiego konkursu!

Nasze informatyczne trio w składzie: Dominik Pondo, Damian Róg oraz Dominik Toton awansowali do półfinału ogólnopolskiego konkursu informatycznego pn. "NetMastersCup 2014". W pierwszym etapie uplasowali się na 13 miejscu w klasyfikacji 3 województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Przed nimi walka o finał, a przed nami mocne trzymanie kciuków za ich powodzenie.

Maciej Matusik

 

Nasz udział w Regionalnej Akademii ORACLE-a

22 marca uczniowie czwartej klasy technikum informatycznego w składzie: Rafał Kujda, Mateusz Róg, Damian Plezia, Dominik Zych wzięli udział w kolejnych warsztatach na Politechnice Rzeszowskiej. Podczas zajęć pogłębiali swoją wiedzę z zakresu systemów bazodanowych oraz systemów operacyjnych z rodziny Unix. Ćwiczenia laboratoryjne po okiem wykładowców Politechniki to bardzo dobra okazja na rozwinięcie swoich informatycznych zainteresowań, a także próbka tego, czego można spodziewać się na kolejnych szczeblach edukacji informatycznej.

Maciej Matusik

 

Certyfikaty IT Essentials rozdane po raz kolejny

W okresie od grudnia do marca przeprowadziliśmy kolejny kurs Cisco - IT Essentials PC Hardware and Software w ramach prowadzonej w naszej szkole Lokalnej Akademii CISCO. Międzynarodowe certyfikaty uzyskało 20 uczniów klas pierwszych technikum informatycznego. Liczymy na to, że zainspirują i zmotywują oni innych uczniów do podjęcia starań, by doskonalić swe umiejętności i zdobywać nowe wiadomości - zgodnie ze swymi zainteresowaniami. Nasza Akademia CISCO umożliwia zdobycie wiedzy z  zakresu budowy i  konfiguracji sprzętu komputerowego oraz sieci komputerowych. Jest ona idealnym rozwinięciem materiału z zakresu kwalifikacji  E.12. Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych, w zawodzie technik informatyk. Jako akademia zdobyliśmy również uprawnienia do prowadzenia kolejnego kursu na wyższym poziomie CCNA DISCOVERY. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do instruktorów akademii CISCO: pana Macieja Matusika i pana Łukasza Mędrygała.

 

Święto geodetów w rzeszowskiej WSIE

Święto geodetów w rzeszowskiej WSIE

13 marca 2014 r. uczniowie klas trzeciej i czwartej Technikum Geodezyjnego wzięli udział wraz z uczniami innych szkół geodezyjnych województwa podkarpackiego w obchodach Dnia Geodety organizowanym przez Wyższą Szkołę Inżynieryjno - Ekonomiczną w Rzeszowie.  W ramach warsztatów edukacyjnych uczniowie uczestniczyli w prezentacji pt. Zastosowanie skaningu laserowego w pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, przedstawionej przez przedstawiciela TPI Sp. z o. o. - Partnera Technologicznego Uczelni oraz w wykładzie przygotowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie dotyczącego zasad bezpiecznej jazdy.

Z okazji Dna Geodety na uczelni tradycyjnie czekały na uczniów wszystkich szkół miłe konkursy i niespodzianki. Po pierwsze, mogli zastosować zasady bezpiecznej jazdy w praktyce uczestnicząc indywidualnie w Mini Rajdzie na parkingu WSI-E, w którym bezkonkurencyjni okazali się: Mateusz Babicz i Kinga Kot. Po drugie, drużyny z każdej szkoły mogły wziąć udział w biegu na orientację po okolicy – tu również triumfował zespół z naszej szkoły: Justyna Andreasik, Klaudia Kędzior, Faustyna Marcinek, Sylwia Szeliga, Przemysław Matysek, Szymon Wośko – którzy najszybciej potwierdzili w zadanej kolejności wszystkie punkty kontrolne. Finałem świętowania natomiast był jak co roku turniej paintballa pomiędzy uczniami i studentami, który w tym roku drużyna IV TG i III TG w składzie: Tomasz Jamróg, Jacek Kot, Bartłomiej Siepierski, Dominik Jasek i Jonasz Siuta zakończyła na III miejscu.

W tym samym dniu również miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu pisemnego dla uczniów techników geodezyjnych zatytułowanego „Wpływ rozwoju technologii pomiarowych i obliczeniowych na jakość opracowań geodezyjnych i kartograficznych”, w którym brała udział uczennica Kinga Kot.

Na zakończenie dnia pełnego wrażeń naukowych i sprawnościowych uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek, by posmakować wojskowej grochówki.

M.M

galeria zobacz koniecznie

 

Świetna zabawa zamiast wagarów w Zespole Szkół Agro-Technicznych

21 marca w kalendarzu kojarzy się z pierwszym dniem wiosny. Wśród uczniów data ta jest bardziej znana jako Dzień Wagarowicza. Każdego roku tłumy uczniów, zamiast do szkoły ruszają „na podbój miasta” a szkoły pustoszeją. Młodzież Zespołu Szkół Agro-Technicznych w tym roku postanowiła zmienić tradycję i zupełnie inaczej spędzić ten dzień. Cała społeczność szkoły spotkała się w auli szkolnej biorąc udział już po raz drugi w Turnieju Klas.

Klasy wykazały się wielką pomysłowością w przygotowaniu występów podzielonych na trzy kategorie konkursowe. Młodzież przygotowała plakaty pod tytułem „LOGO KLASY”, z których publiczność zgromadzona w auli w głosowaniu wyłoniła zwycięski plakat.

Galeria: http://1drv.ms/1mDEpYe

 

Więcej…

 

Grzesiek i Mateusz w finale ogólnopolskiego konkursu informatycznego!

Gdy rówieśnicy odbierali świadectwa i gratulacje Grzesiek z Mateuszem wyruszyli do Krakowa. 25 kwietnia w siedzibie Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu informatycznego "ITE NetRiders Polska 2014". Spośród blisko 500 uczestników z całej Polski do finałowej rudny zakwalifikowana została 20-stka. W tym gronie świetnie spisali się nasi reprezentanci. Ostatecznie Grzesiek zajął 7 miejsca, natomiast Mateusz był dziewiąty. To już ostatnie okazje dla chłopaków do reprezentowania naszej szkoły w informatycznych konkursach (ostatnią będzie finał Ligi Informatycznej oraz podsumowanie Akademii Oraclea) - dlatego serdecznie dziękuję im za godne reprezentowanie i bardzo dobre wyniki okupione ciężką pracą, systematycznością i determinacją w rywalizacji z krajową czołówką. Ostatni wyjazd utwierdza nas w przekonaniu, że przez ostatnie cztery lata mieliśmy przyjemność pracować z wspaniałymi ludźmi, o których z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy, czyt. "Młode Wilki".

Maciej Matusik

 

Finał "GIMNAZJADY INFORMATYCZNEJ 2014"

14 kwietnia 2014 po blisko dwumiesięcznych zmaganiach w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach odbył się ostatni finałowy etap konkursu informatycznego pod nazwą „Gimnazjada Informatyczna”. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów przedmiotami informatycznymi, ich popularyzacja oraz motywacja uczestników do poszerzania swoich wiadomości z zakresu informatyki poprzez rywalizację z rówieśnikami. Konkurs prowadzony był przez Internet (drogą on-line) z wykorzystaniem serwisu e-learningowego naszej szkoły, natomiast samo rozstrzygnięcie (etap finałowy) konkursu odbyło się on-line w siedzibie organizatora.

Uczestnicy rozpoczęli konkurs etapem „0” gdzie mieli do dyspozycji dwa testy próbne, dzięki nim zapoznali się z techniczną stroną przebiegu rywalizacji. Właściwy konkurs rozpoczął się etapem pierwszym podczas którego zawodnicy rozwiązywali test złożony z 20 pytań. Etap drugi to kolejny test dostępny on-line, suma punktów z etapu pierwszego i drugiego uprawniała 15 najlepszych uczestników do udziału w teście finałowym. Zakres pytań, które pojawiły się w testach obejmowały podstawę programową dla gimnazjum oraz ogólne zagadnienia związane z Informatyką. Do konkursu przystąpiło ponad 100 zawodników z gimnazjów powiatu ropczycko-sędziszowskiego i ościennych. Po finalnej rozgrywce wyłoniliśmy zwycięzców: I miejsce Artur Przystaś z Gimnazjum w Wiśniowej, II miejsce Hubert Adamus z Zespołu Szkół nr 2 w Ropczycach, III miejsce Dawid Siwiec z Gimnazjum w Czarnej. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrektora Zespołu Szkół Agro-Technicznych Pana Pawła Bujnego.

Wszystkim finalistom a szczególnie zwycięzcom GRATULUJEMY! i już dzisiaj zapraszamy na 6 edycję „Gimnazjady Informatycznej”, która odbędzie się za rok.

ppasko

 

Grzesiek i Mateusz w gronie 20-stu najlepszych Informatyków w Polsce!

Grzegorz Majka i Mateusz Śliwa z czwartej klasy technikum informatycznego awansowali do finałowego grona w ogólnopolskim konkursie informatycznym pn. "Cisco NetRiders 2014". Finałowa 20-stka zmierzy się ze sobą w wielkim finale, który odbędzie się 25 kwietnia o godz. 12:00 w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie, ul. Westerplatte 11. Gratulujemy i trzymamy kciuki za finał!

Maciej Matusik
szczegółowe wyniki rundy pierwszej

 

Zagłosujcie na swojego kolegę!!!

Zagłosujcie na swojego kolegę z klasy 3 TI. Wojtek Banaś bierze udział w konkursie na projekt strony WWW, warto wesprzeć kolegę swoim głosem by wszedł do finału. Ilość głosów nie przesądza o zwycięstwie, ale będzie świadczyć o zainteresowaniu jego pracą i po części może wpłynąć na ocenę jego szablonu przez komisję konkursową. Przypominam: Wojciech Banaś, a głosujemy po przez Facebooka tutaj ... link ...

 

Finał Gimnazjady Informatycznej 2014

Już 14 kwietnia 2013r. (poniedziałek) zapraszamy wszystkich którzy zakwalifikowali się do finału w Gimnazjadzie Informatycznej do Naszej Szkoły na ostateczną finalną rozgrywkę!!! Rozpoczynamy o godz. 9:00 w sali 220. Na stronie informacyjnej konkursu znajdziecie szczegółową punktację: www.gimnazjada.zsat-ropczyce.pl. Zapraszamy !!!

pawelpasko

 

Przegląd talentów, czyli nasi górą

SUKCES! – to najkrótszy komentarz na temat występów uczniów Zespołu Szkół Agro – Technicznych podczas  XII Przeglądu Talentów.  Impreza odbyła się 2 kwietnia 2014r. w Zakładowym Domu Kultury „Kosmos” w Dębicy, a swoje talenty zaprezentowała młodzież szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego i ropczycko - sędziszowskiego.  Uczniowie naszej szkoły zgarnęli aż 4 główne nagrody, zdobywając pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach, w których startowali. Szkołę reprezentowała znana i mocna ekipa muzyczna w składzie: Bartek Longosz, Kacper Budzik, Arek Chojecki i Artur Skóra (znani niektórym jako zespół "Kurtka na bakier") oraz  wokalistki: Agata Dziedzic, Edyta Dubiel i Magda Durał pod opieką pani Joanny Kozubowskiej. Rewelacyjne wykonanie satyrycznej piosenki „Andrzeju. Song porzuconej” przyniosło Agacie Dziedzic uznanie publiczności oraz nagrodę główną przeglądu – Grand Prix. Ogłaszając werdykt członkowie jury podkreślili talent teatralny, wokalny i sceniczną prezencję Agaty. W kategorii "Ogólna prezentacja szkoły" i "Zespół instrumentalno - wokalny" także triumfowali  nasi uczniowie. W kategorii "Piosenka" bezkonkurencyjne okazało się trio Agata-Edyta-Magda ze "smaczną"  interpretacją piosenki "Seksapil". Gratulujemy tak udanego występu i rekordowej liczby nagród. Trzymamy kciuki za występ w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej.

MP

 

Za nami przedostatnia runda Ligi Informatycznej

17 i 18 marca przeprowadziliśmy przedostatnią już rundę Ligi Informatycznej. Tabela wydaje się stabilna, a co najważniejsze jej szczyt jest mocno obsadzony naszymi reprezentantami. I tak w młodszej grupie na trzecim miejscu mamy Damiana Szpaka z klasy II, a zaraz za nim Dominika Totonia z klasy pierwszej technikum informatycznego. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Dominik Pondo z Mateuszem Siwcem. Natomiast w grupie starszej tradycyjnie czołówce nie odpuszcza Grzegorz Majka (aktualnie czwarte miejsce) oraz Mateusz Śliwa (ósma pozycja). Jak tak dalej dobrze pójdzie to w finale zobaczymy również Judytę Świder, która wiedzie prym wśród żeńskiej części klasyfikacji. Początkiem kwietnia ostatnia runda i niedługo później finał konkursu.

klasyfikacja generalna
Maciej Matusik

 

Uczymy się tradycyjnego gotowania

Starostwo Powiatowe przy współpracy z naszą szkołą realizuje od 1 stycznia  projekt ”Promocja Produktu Lokalnego i Tradycyjnego Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie". W warsztatach kulinarnych udział biorą uczniowie, którzy na swoim koncie mają osiągnięcia w konkursach gastronomicznych. Uczą się od gospodyń wiejskich m.in. tradycyjnego wypieku chleba, podpłomyków, ciast obrzędowych, ale także przygotowywania wyrobów wędliniarskich i domowych nalewek.

Zapytaliśmy zarówno uczniów jak i panie prowadzące (Annę Przydział i Marię Ochał z Koła Gospodyń Wiejskich w Zagorzycach oraz Sławomirę Marciniec z Klubu Seniora Broniszów)  o to, co sądzą o projekcie:

 

Więcej…

 

Wygrały ravioli ze szpinakiem

17 marca 2014 odbyła się kolejna edycja konkursu gastronomiczno- językowego: „Antipasti – włoska przekąska”, zorganizowanego w pracowni gastronomicznej ZSA-T przez panie M. Charchut i H. Wiktor. W konkursie zmagało się 7 dwuosobowych zespołów uczniów klas gastronomicznych :

I TŻiUG; G. Załocha i M. Maciołek, IIa TżiUG; K. Kolebuk, J. Armata, G. Molek i E. Różak, IIb TŻiUG; P. Strzałka, J. Drozd, D. Pazdan i B. Cyzio, III TŻiGD; A. Sowiźrał i K. Skóra oraz III Kucharz; A. Pociask i M. Zawiślak. Uczniowie sami wybierali receptury przekąsek na bazie makaronu oraz typowo włoskich przypraw i dodatków. Nasza młodzież wykazała się godną podziwu znajomością tematu i kunsztem kulinarnym. Jury, pod przewodnictwem pani Marii Strzępka, zachwyciła również sztuka dekoracji i sposób podania. Kolejnym etapem konkursu była obsługa konsumenta w jezyku obcym. Uczestnicy prowadzili dialog konsument- kelner w wybranym języku obcym na temat przygotowania i walorów smakowych serwowanej przekąski. Po niezwykle wyrównanym współzawodnictwie (różnice były kilkupunktowe), zwyciężyli uczniowie z klasy III Kucharz - Agata Pociask i Michał Zawiślak , którzy przygotowali ravioli ze szpinakiem , II miejsce zajęli równorzędnie: Agnieszka Sowiźrał i Kamil Skóra z III TŻiGD oraz Dawid Pazdan i Bartłomiej Cyzio z IIb TŻiUG. III miejsce przypadło w udziale Paulinie Strzałka i Joannie Drozd z klasy IIb TŻiUG. Pozostali uczestnicy usłyszeli wiele ciepłych słów i pochwał od jury. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na uroczystym apelu szkolnym.

A.Górak

 

„Savoir-vivre przy stole”

12 marca 2014r. odbyła się lekcja otwarta dla klasy I technikum ekonomicznego „Savoir-vivre przy stole”. Podczas zajęć uczniowie poznali znaczenie francuskiego wyrażenia - savoir-vivre i dowiedzieli się, których dziedzin życia ono dotyczy. Podczas  części  praktycznej lekcji przy pomocy  Wojtka Pieknika i Dawida Bochenka -  uczących się w zawodzie kelner -  goście poznali sztukę nakrywania  stołu zastawą stołową do określonego menu. Uczennice klasy III kelner: Agnieszka Dziedziak  i Justyna Fąfara przedstawiły zasady zachowania się przy stole, które młodzież  wykorzystała przy wspólnym konsumowaniu posiłków- pizzy i szarlotki z lodami. Pamiętajmy, że dobre maniery i kulturalne zachowanie  powinny być naszymi nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa.

Magdalena Charchut