Pokaż mi swój język, a powiem ci, kim jesteś

Czy przywiązujesz wagę do tego, co mówisz? I jak mówisz? W Dniu Języka Ojczystego przypadającym 21 lutego mogliśmy się zastanowić, czy potrafimy zadbać o piękno polszczyzny.  Hasła promujące dbałość o język, cytaty ze znanych i mniej znanych wierszy pojawiły się tego dnia na plakatach rozwieszonych w szkole. Odbył się także konkurs ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii, w którym wzięło udział 33 uczniów. 25 lutego uczniowie nadali przez szkolny radiowęzeł audycję poświęconą obchodom Dnia Języka Ojczystego i promocji czytelnictwa. Ogłoszono także wyniki konkursu ortograficznego. Mistrzynią ortografii Zespołu Szkół Agro - Technicznych w roku szkolnym 2014/2015 została Anna Marciniec z klasy II TE, tytuł wicemistrzyni i II miejsce uzyskała klasowa koleżanka zwyciężczyni - Dominika Karaś, a III miejsce na podium zajęła tegoroczna maturzystka - Agata Pociask z klasy IV kucharz. Laureatki konkursu usłyszały  fanfary na swoją cześć i zostały nagrodzone książkami i dyplomami. Nagrody dla uczestników quizu muzycznego przypadły uczennicom z klasy IV TŻ i II TŻ.  Gratulujemy zwyciężczyniom konkursu ortograficznego i zachęcamy do udziału w przyszłym roku. Obchody Dnia Języka Ojczystego zorganizowały panie polonistki: Sabina Urbanek i Małgorzata Pięta.
Dlaczego warto czytać?
Czytanie uczy myślenia!
Czytanie pobudza  wyobraźnię!
Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się i pisania!
Czytanie rozwija pamięć  i pozwala zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji ! Człowiek oczytany nie da się wpuścić w maliny, niełatwo nim manipulować, ze względu na posiadaną wiedzę!
Uwaga: Czytanie poszerza horyzonty i grozi posiadaniem własnego zdania!

 

Więcej…

 

Lektury w teatrze

150 uczniów klas maturalnych z naszej szkoły obejrzało w poniedziałek (23 lutego 2015) spektakl "Żyd na beczce" w wykonaniu aktorów Kieleckiego Teatru Lektur. Scenariusz przedstawienia powstał na motywach książki  Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem". Relacja Marka Edelmana - w tej roli wystąpił Marek Tercz - chociaż oszczędna i pozbawiona patosu, dramatycznie ukazuje widzowi grozę wojny, skutki nienawiści i rasizmu. Główny bohater opowiada o getcie warszawskim, głodzie, masowych transportach Żydów do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. „To zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. I to wcale nie było tak dawno.  Jeszcze płaczą przez sen świadkowie. Albo milczą jak kamienie. I to był ostateczny argument bym podjął się tej inscenizacji.” - powiedział Marek Tercz - zapytany, dlaczego podjął się tej inscenizacji. „Poza tym zawsze mi imponowało, jak ludzie  z takim bagażem śmierci jak Edelman, potrafią być najgorętszymi orędownikami życia. To jest fenomen." Ważne, aby młodzi ludzie zrozumieli lekcję, płynącą z relacji Marka Edelmana, wymownie przedstawioną w spektaklu przez obraz poniżonego, ośmieszonego Żyda na beczce i postanowienie, by nigdy, przez nikogo „nie dać się wepchnąć na beczkę”. Wyjście na spektakl zorganizowała pani Sabina Urbanek w ramach szkolnej edukacji teatralnej.

 

Warsztaty kulinarne w czasie ferii

W dniu 2 lutego 2015 roku zaprosiliśmy do naszej szkoły młodzież z okolicznych gimnazjów na zajęcia warsztatowe - „Akademia Młodego Kucharza”, których celem było rozwijanie zainteresowań  kulinarnych i artystycznych wśród młodych ludzi.  Mimo mroźnych ferii na zajęcia przybyli uczniowie wraz z opiekunami z okolicznych gimnazjów naszego powiatu. Uczestnicy warsztatów podzielili się na grupy, w których przygotowywali drobne ciastka, zdrowe burgery, drożdżowe ślimaczki, pierożki z mięsem i kapustą pekińską oraz z grillowanymi warzywami podawanymi z dipem czosnkowym. Dla uczniów „nie lubiących” pracy w kuchni przygotowaliśmy krótki kurs kelnerstwa z elementami  barmaństwa i baristyki. Uczestnicy zapoznali się z zasadami nakrywania do stołu, składania serwetek, a także sporządzania pysznych koktajli bezalkoholowych czy rozmaitych kaw. Wszystkie zaplanowane zadania udało nam się zrealizować dzięki pomocy młodzieży naszej szkoły, która jak zwykle nas nie zawiodła i zjawiła się w szkole już po godzinie 7, za co baaardzo dziękuję. Mimo wolnego czasu do szkoły przyjechały uczennice z klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych: Żaneta Wójcik, Katarzyna Wojnarowska, Agata Guzek, Karolina Ciepły, Karolina Cebulska, Iwona Rój, Anna Lisak, Anna Jodłowska, Sabina Różańska oraz uczniowie z klasy I a technikum żywienia i usług gastronomicznych w składzie: Karolina Ciebień, Aleksandra Czaja,  Magdalena Dmuchała, Tadeusz Dziurdzik, Dariusz Świstak, Natalia Zając, Konrad Orzech, Paulina Bartuś. Nie zawiedli również uczniowie z klasy IV technikum w zawodzie kucharz: Dariusz Rokosz i Tomasz Orzech oraz z klasy III b technikum żywienia i usług gastronomicznych: Marta Grabowska, Magdalena Duwer, Aneta Pociask, Klaudia Ostafin, Natalia Wiktor, Magdalena Kramarz, Mucha Karolina.

Chciałabym w tym miejscu serdecznie podziękować przede wszystkim Dyrekcji gimnazjów za umożliwienie wyjazdu uczniów do naszej szkoły oraz opiekunom za przybycie na warsztaty i za poświęcony czas.

Galeria fotograficzna.

 

Dzień Portugalski

Wyjątkowe dźwięki muzyki, taniec, podróż w czasie z uczestnikami projektu Erasmus+, spacer po zabytkowej Lizbonie, pachnącym winem Porto – to elementy Dnia Portugalskiego w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.

Młodzież, która wróciła w grudniu z 4-tygodniowych praktyk w Portugalii zaprosiła uczniów z naszej szkoły na relację z pobytu w tym pięknym kraju. Dowiedzieliśmy się m.in., że święty Mikołaj nie przynosi tam prezentów 6 grudnia, nie używa się pieprzu do przyprawiania potraw, a najczęściej używanymi słowami są proszę i dziękuję.

Uczniowie opowiadali o serdecznym przyjęciu przez Portugalczyków,  obchodach Dnia św. Marcina oraz wycieczkach i swoich przygodach w czasie praktyk. Nie zabrakło oczywiście humoru, śmiesznych zdjęć i filmików, które przeniosły nas na chwilę do tego pięknego kraju. Z zazdrością patrzyliśmy na cudowne widoki oraz śledziliśmy przebieg praktyk w luksusowych hotelach i restauracjach. Młodzież z nutką nostalgii opowiadała o zawartych tam przyjaźniach oraz przyjęciach, w których brała udział.  Na koniec mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych przysmaków portugalskich, przygotowanych przez uczestników projektu.

Wszystkie te wrażenia zapewniła młodzież pod opieką Dominiki Jezioro i Joanny Doroby.

 

Turniej Piłki Siatkowej 2015

Dnia 16.01.2015 odbył się Turniej Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa. W turnieju udział wzięło 5 drużyn, które reprezentowały poszczególne klasy lub zespoły międzyklasowe, odbywające ze sobą na co dzień lekcje wychowania fizycznego. Każda z nich wystawiła 6 zawodników i 1 rezerwowego. A oto klasy, które rywalizowały w turnieju: ITŻ AiB, I Tmr, I Mop, I TiG, I TU. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”.  Mecze odbywały się do dwóch wygranych setów, w przypadku remisu rozgrywano tie- break do 15 pkt. Wszystkie ekipy grały z wielkim zaangażowaniem przy aktywnym wsparciu swoich kibiców. Najlepszą drużyną okazała się Klasa I TiG zdobywając 12 pkt., II miejsce zajęła klasa I TU- 7 pkt., III miejsce-klasa I Tmr - 6 pkt., IV- miejsce ex aequo klasa I AiB Tż oraz I MOP. Wszyscy z zadowoleniem opuszczali salę gimnastyczną, gdzie odbyła się impreza. Uczestnikom dostarczyła ona niezapomnianych wrażeń. Były to chwile pięknej sportowej rywalizacji..

 

Nasi informatycy w gronie najlepszych młodych programistów w Polsce

Wraz z początkiem roku dobiegł końca pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu informatycznego pn. „Potyczki Informatyczne Nowej Generacji” organizowanego przez Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W rywalizacji tej w gronie blisko 250 uczestników nie mogło również zabraknąć naszych uczniów. Do zawodów stanęli Dominik Toton z drugiej klasy oraz Dominik Pondo z klasy trzeciej technikum informatycznego. Obydwoje przez dwa miesiące trzymali się blisko ścisłej czołówki. Ostatecznie młodszy z Dominików zajął 48 miejsce, natomiast jego starszy kolega 55 lokatę. Świetne miejsce drugoklasisty pozwalałoby na awans do drugiej rundy jednak ze względu na wiek będzie mógł on w pełni rozwinąć skrzydła dopiero w przyszłym roku – regulamin konkursu ogranicza udział w drugiej odsłonie tych informatycznych potyczek uczniom klasy najmłodszych. Dziękujemy za godne reprezentowanie podkarpackiego w gronie najlepszych i życzymy kolejnych sukcesów!

Maciej Matusik

 

Przedstawienie Bożonarodzeniowe

18 grudnia młodzież naszej szkoły zaprezentowała bożonarodzeniowe przedstawienie: „A kto wie, czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem.” Przygotowane przedstawienie wprowadziło nas oraz zaproszonych gości w świąteczną atmosferę. Po przedstawieniu głos zabrali: pani dyrektor Agnieszka Mazur, przewodniczący Rady Powiatu Józef Rojek, pani Bernadetta Frysztak oraz kierownik wydziału edukacji Barbara Król. Wszyscy przemawiający gratulowali uczniom pięknego występu oraz złożyli życzenia radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.


Przedstawienie reżyserowały panie Beata Mudryk, Agnieszka Dąbroś oraz Ewelina Boś. Scenografię przygotowali uczniowie pod bacznym okiem pań reżyserek. Szczególne podziękowania składamy wszystkim aktorom oraz wokalistom a także Tomaszowi Górskiemu oraz Mateuszowi Hincowi za przygotowanie szopki, Tomaszowi Dudkowi za przygotowanie ‘bramy do nieba’ oraz Dariuszowi Przypkowi, Aleksandrze Fernezy, Aleksandrze Dyło i Dominice Bezarze za pomoc w wykonaniu wystroju sceny.

W przedstawieniu zagrali uczniowie:
Dawid Gleń – króla; Damian Kujda – diabła Borutę, Wojciech Szpara – pasterza Staszka, Dariusz Świstak – króla Heroda; Ewelina Urbanek – anioła, Babicz Kamila i Beata Ryba były narratorkami, Zuzanna Kulig – śmierć, Klaudia Pieprzak – Jagnę, Dawid Witalec – króla, Dominik Diechciarz – króla, Kamil Skrzek – proroka, Krystian Feret – archanioła Michała, Mariusz Zięba – diabła Azazela, Adam Dobek – anioła Andrieja; Konrad Jarzębski – Św. Józefa, Łukasz Koczela – diabła Rokitę, Dominik Pluta –pasterza Jaśka, Szymon Ziemiński – żołnierza, Sylwia Kwoka – anioła, Sylwia Porwora – Maryję, Patryk Wiktor – pasterza Kubę

Występ uświetniła grupa wokalno-muzyczna. W jej skład weszli uczniowie:
Bartłomiej Kulig – klawisze, Magdalena Pociask – perkusja, Partyk Skóra – gitara
Wokalistki: Edyta Dubiel, Justyna Kłósek, Paulina Rogoż, Patrycja Sulisz, Ewelina Misiak, Konrad Orzech, Anna Chedyńska, Justyna Wanat, Łukasz Duwer, Karolina Ciebień, Magdalena Książek, Klaudia Urbanek, Beata Bieszczad, Izabela Cholewa, Arleta Charchut.

Beata Mudryk i Agnieszka Dąbroś

 

Godzina kodowania 2014

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnoświatowej inicjatywie o nazwie "Godzina Kodowania", która odbywała się w dniach 8-12 grudnia i jest wspierana przez takie osoby jak: Bill Gates, Mark Zuckerberg, Chris Bosh, ma za zadanie pokazać, że technologia informatyczna oraz programowanie nie są trudne i każdy może się tego szybko nauczyć. Akcja ma na celu zaangażować jak największą liczbę uczniów do podjęcia wyzwania i zabawy z programami do kodowania. Poprzednia edycja tego wydarzenia zgromadziła 46 mln ludzi na całym świecie. Nie mogło więc i nas zabraknąć.

Maciej Matusik

 

ŻYCZENIA

Zapraszamy nauczycieli, pracowników administracji, emerytów do udziału w przedstawieniu pt. „A kto wie, czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem”. Która odbędzie się w dniu 18 grudnia 2014 (czwartek) o godzinie 9:30 w auli szkolnej.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu, aby ten wspaniały czas upływał w rodzinnej atmosferze i przyniósł wiele radości

Życzy Dyrektor wraz z Gronem Pedagogicznym

 

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Uczennica naszej szkoły Agata Tułecka  z klasy IV Technikum w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2013/2014.

Dyplom potwierdzający to wyróżnienie Agata odebrała z rąk Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej i  Podkarpackiego Kuratora Oświaty Jacka Wojtasa  podczas uroczystości, która miała miejsce 10 grudnia 2014 roku w sali bankietowej „Hotelu Rzeszów”.

GRATULUJEMY!

 

Dzień Świętego Mikołaja


Wielkimi krokami zbliża się jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyczekiwanych przez dzieciaki dni - 6 grudnia - Dzień Świętego Mikołaja.

W dniu 27.11.2014r. w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka pieniędzy, dla dzieci z podkarpackiego hospicjum. Z wielkim zaangażowaniem młodzież, jak i nauczyciele włączyli się w tą akcję. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone, na rzeczy najbardziej potrzebne dla dzieci. W paczkach znajdą się miedzy innymi:

•     Pieluchy firmy  Seni
•    Pieluchy dziecięce  - firmy Pampers, Happy, Huggies, Bambino, Dada
•    Bielizna nocna dziecięca
•    Bielizna nocna młodzieżowa dziewczęca
•    Bielizna młodzieżowa chłopięca
•    Spodnie i bluzy dresowe
•    T-shirty, koszulki polo, koszulki dziewczęce, chłopięce i młodzieżowe
•    Body krótki i długi rękaw, śpiochy, półśpiochy, kaftaniki, spodenki, leginsy
•    Kosmetyki dla dzieci
•    Kosmetyki dla nastolatków, perfumy
•    chusteczki nawilżające
•    kremy na odparzenia z cynkiem
•    kremy dla dzieci
•    balsamy do ciała
•    szampony
•    żele
•    Krem Sudocrem, tormentiol, maść z witamina A, Bepanthen, Balneum, Emolium
•    Gry edukacyjne dla nastolatków, książki dla nastolatków
•    Bielizna pościelowa – pościel, prześcieradła, koce, ręczniki
•    Podkłady SENI, pieluchy tetrowe i flanelowe
•    Soki BOBO FRIUT, soki żurawinowe
•    Herbatki granulowane (owocowe dla dzieci), soki, zupki/deserki w słoiczkach
•    kaszki Sinlac, biszkopty, herbatniki
•    Bebilon AR, NAN Pro 4, NAN Pro 2HA,  Mleko Nutramigen 2, Fantomalt, Bebiko 4, Bebiko
•    Jogurty Monte, Danonki, Jogurcik Nestle, Nutridrinki
•    Zupki GERBER od 4 miesiąca życia
•    Słodycze, chrupki, czekolady, wafelki, soczki, lizaki, cukierki itp.
•    Zabawki, zabawki interaktywne – grające, świecące, zabawki manualne, zabawki edukacyjne, klocki, puzzle, lalki, auta itp.

Jak co roku, przygotowane paczki dla dzieci, przyniosą wiele uśmiechu, gdy Święty będzie rozdawał prezenty!

Do akcji włączyli się następujące klasy i nauczyciele:

I TŻa – 170zł + 10 zł
I TMR/TU – 10 zł
I TI/TG – 28,07 zł
I Zm – 6 zł

II TŻ – 10.00 zł
II TŻ/TMR – 70,00 zł
II TMR – 13,70 zł
II TI  - 13,10 zł
II TG/TE – 134 zł
II Zm – 34,00 zł

III TŻa – 10,00zł
III TŻb – 0,84 zł
IIITi/TAK – 6 zł + 10,50 zł
III TE/TG – 54 zł + 4,73 zł
III Ti – 3,68 zł
III Kel – 100 zł
III TMR – 40 zł

IV TE/TG – 24.00zł + 18,81 zł
IV Ta/Ke – 16,50 zł
IV Ti – 12,78 zł
IV Ku – 20,00 zł
IV TMR – 21,00 zł


Dziękujemy za zaangażowanie młodzieży i nauczycieli, za wolne datki na ten szczytny cel.
Opiekunowie: Szkolna Liga Ochrony Przyrody:
Ewa Tomaka,
Magdalena Mazur,
Elżbieta Szerszeń.

ZOBACZ TUTAJ !!! UMOWA DAROWIZNY

artykuł opracowała: Justyna Pasowicz pod opieką Ewy Tomaki


 

Poznaj swoją przyszłość!

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie. Brały w  nich udział wyłącznie panny, dziewczyny niezamężne. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. W naszej szkole także nie pozwoliliśmy na to, żeby zaniechać tej tradycji. W piątek 28 listopada 2014r. w auli szkolnej odbyły się wróżby andrzejkowe, przygotowane przez uczennice  klasy III  „a”  TŻiUG. Wszyscy, którzy chcieli poznać tajemnice swojej przyszłości , albo ciekawi byli co wydarzy się w ich życiu miłosnym, mogli skorzystać z różnego rodzaju wróżb, które nieco pokazały czekającą nas przyszłość. Wszyscy świetnie się bawili , a największą furorę zrobił eliksir miłość. Taniec i zabawa w gronie znajomych to najlepszy sposób na integrację i zawieranie nowych znajomości. Mamy nadzieję, że przyszłość pozytywnie nas zaskoczy i spełnią się wszystkie wróżby.

Patrycja Wojtaszek, kl. III „a” TŻiUG

 

Nasza szkoła została objęta patronatem

Nasza szkoła została objęta patronatem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dzięki uczestnictwu w programie klas patronackich tj klas IV technikum w zawodzie kucharz i technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz klasy III a technikum żywienia i usług gastronomicznych, uczniowie mogą zbierać doświadczenia, współpracując ze środowiskiem akademickim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W tzw. klasach patronackich wybrane zajęcia prowadzą wykładowcy z WSIiZ.  Program klas patronackich przewiduje prowadzenie  części zajęć w ich macierzystej szkole zaś zajęcia praktyczne w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej. Szkoły zapraszane są do udziału w konferencjach i sympozjach naukowych oraz eventach organizowanych przez WSIiZ. Mają możliwość uczestnictwa w wybranych wykładach i warsztatach w siedzibie uczelni. Dodatkowo uczniowie mogą współpracować z kołami naukowymi WSIiZ.

17 grudnia 2014 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyły się już rozgrywki "Co? Gdzie? Kiedy?" dla uczniów klas patronackich WSIiZ. Do konkursu przystąpiło 18 drużyn (104 uczniów), a wśród nich jedna drużyna z Zespołu Szkół Agro - Technicznych z klasy IV technikum żywienia. Uczennicom bardzo spodobała się taka formuła konkursu, gdyż  rozwija się wśród młodzieży kompetencje społeczne, współprace w grupie, a także uczy logicznego myślenia.

 

Dominik w czołówce Biatlonu Komputerowego!

Dominik Toton z drugiej klasy technikum informatycznego w dalszym ciągu świetnie sobie radzi w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym pn. Biathlon Komputerowy organizowanym przez firmę Karpersky-Lab. W drugim etapie konkursu zdobył kolejne 8 punktów (na 10 możliwych do zdobycia). Tym razem jury konkursowe oceniało wykonane przez uczestników recenzje lub prezentacje. Trzymamy kciuki za Dominika aby w kolejnym etapie "zgarnął" kolejną tak dużą pulę punktów.

Maciej Matusik

 

Ogólnopolski Konkurs Informatyczny Bóbr 2014

Liczne grono naszych uczniów brało udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego pn. „Bóbr”. W tegorocznych zawodach najlepszy wynik odnotował Mateusz Siwiec z klasy trzeciej Technikum Informatycznego uzyskując wynik 57,5 pkt. Kolejne miejsca należały do Maćka Olszewskiego, Karola Siwca, Michała Jabłońskiego oraz Damiana Roga - pomiędzy ich wynikami były minimalne różnice punktowe. Gratulujemy wyników i trzymamy kciuki za dobre miejsca w kolejnych konkursach!

Maciej Matusik

 

XX edycja Międzyszkolnego Konkursu „Wybieram Trzeźwość”

17 grudnia 2014 r. w świetlicy Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy odbyło się uroczyste podsumowanie XX edycji Międzyszkolnego Konkursu „WYBIERAM TRZEŹWOŚĆ”. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy w jednej z trzech kategorii - praca plastyczna, praca literacka lub praca multimedialna. W konkursie wzięła udział młodzież z 20 placówek szkolnych w tym z Naszej: Zespołu Szkół Agro-Tchnicznych w Ropczycach. W kategorii praca plastyczna nasza uczennica Anna Dziedziak (kl. III) zdobyła 3 miejsce, w kategorii praca multimedialna 2 miejsce zdobyli Dariusz Panek (kl. III Ti) i Seweryn Tracz, opiekunem młodzieży był Pan Paweł Paśko. Konkursu miał na celu kształtowanie zdrowego stylu życia i harmonijnego rozwoju organizmu; wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia; uświadomienie sobie odpowiedzialności za ochronę zdrowia i życia oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. W XX edycji Międzyszkolnego Konkursu „WYBIERAM TRZEŻWOŚĆ” wzięło udział 101 uczestników; uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego i ropczycko –sędziszowskiego. Prace literackie nadesłało 28 uczniów, plastyczne – 44, a multimedialne – 29. W podsumowaniu konkursu uczestniczyła młodzież wraz z opiekunami, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy, przedstawiciele Rady Rodziców oraz zaproszeni goście.

Więcej…

 

Grudniowy Rankig IT

Grudniowe zestawienie aktywności szkół zrzeszonych w programie "IT SZKOŁA" nie przyniósł większych zmian. Dzięki wzmożonej aktywności naszych uczniów dalej zajmujemy wysokie czwarte miejsce spośród 500 zgłoszonych jednostek. Mamy nadzieję, że świąteczny wypoczynek pozwoli nam w styczniu wskoczyć na podium.

Maciej Matusik

 

Biathlon komputerowy z udziałem Dominika

Dominik Toton z drugiej klasy technikum informatycznego "przebiegł" pierwszy etap konkursu informatycznego organizowanego przez producenta oprogramowania antywirusowego - Firmę Kaspersky-Lab. W pierwszym etapie Dominik uplasował się w połowie stawki zdobywając 5 punktów. Jego zadaniem było przygotowanie wizytówki w formie graficznej, a oceniano pomysłowość oraz technikę jej wykonania. W drugim etapie czeka go kolejne wyzwanie. Tym razem organizatorzy konkursu będą oceniać przygotowane przez uczestników prezentacje lub recenzje. Trzymamy kciuki za kolejny dobry wynik Dominika!

Maciej Matusik

 

Uczestnicy Erasmusa+ wrócili do domu

W połowie listopada 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Agro - Technicznych wyruszyli w podróż do Portugalii na 4-tygodniowe praktyki w ramach programu Erasmus+. I chociaż niektórzy z niepokojem myśleli o rozłące z domem, pobycie w nieznanym miejscu, gdzie nikt nie mówi po polsku, wszystkie obawy rozwiały się już w pierwszych dniach pobytu w gościnnej Portugalii. Jak wspominają, trafili na niezwykle otwartych, gościnnych i sympatycznych ludzi, a powrót do Polski okazał się trudniejszy niż sądzili. Przy pożegnaniu wylano niemało łez, bo sympatia była obustronna. Pracując w restauracjach, pubach, pizzerii nasi uczniowie dali się poznać jako pracowici i samodzielni ludzie, co budziło zaufanie i życzliwość pracodawców, którzy już deklarowali chęć zatrudnienia młodzieży ZSA-T do pracy wakacyjnej. Po powrocie uczniowie dzielili się wrażeniami z pobytu w Portugalii.

Więcej…

 

„Świąteczna paczka dla potrzebujących”

W naszej szkole już ósmy raz organizowana jest akcja „Świąteczna paczka dla potrzebujących”. Zachęcamy wszystkie klasy i nauczycieli do włączenia się w to przedsięwzięcie. Szczegółowych informacji udziela pani Anna Musak

 

Geodeci w 3D

W dniu 19 listopada uczniowie trzeciej i czwartej klasy technikum geodezyjnego uczestniczyli w obchodach  GIS Day 2014 - corocznej, międzynarodowej imprezy skierowanej do użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS), która na świecie odbywa się zawsze w listopadzie, podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej i organizowana jest pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute). Gospodarzem wydarzenia był Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a konkretnie Instytut Geografii, który wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Rolniczym, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował liczne prezentacje, warsztaty i konkursy, mające na celu przybliżenie istoty GIS, stosowanych narzędzi oraz interesujących osiągnięć w tej dziedzinie. Efekt spotkania uczniów z Kołem Geodetów AGH „Dahlta” można obejrzeć na obrazie zarejestrowanym skanerem laserowym umożliwiającym tworzenie trójwymiarowej dokumentacji (między innymi w geodezji).

MM

 

Pamiętamy

Z niedowierzaniem i bólem przyjęliśmy wiadomość, że 24 listopada 2014 zmarła pani Joanna Lewicka, przeżywszy tylko 39 lat. W szkole znana wszystkim jako pani Asia, od lat prowadziła sklepik i była dobrym duchem tego miejsca. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa, gotowa zgłodniałych uczniów nakarmić, pocieszyć, a rozbrykanych postawić do pionu, jeśli była taka potrzeba. Była tam, gdzie poproszono o pomoc czy radę i tam gdzie sama widziała, że ta pomoc jest potrzebna. Nie było przeszkód, braku sił, a tym bardziej braku chęci. Miała całe pokłady energii i zapału. To przy jej udziale co roku w sklepiku odbywały się klasowe Wigilie, pomagała w organizowaniu paczek świątecznych i pomocy dla najbardziej potrzebujących uczniów, których z niesamowitą intuicją potrafiła wyłowić z tłumu. I nigdy nie przechodziła obok nich obojętnie. Asiu, dziękujemy za życzliwość, uśmiech i dobro. "Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej".

Pamiętamy

Z niedowierzaniem i bólem przyjęliśmy wiadomość, że 24 listopada 2014 zmarła pani Joanna Lewicka, przeżywszy tylko 39 lat. W szkole znana wszystkim jako pani Asia, od lat prowadziła sklepik i była dobrym duchem tego miejsca. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa, gotowa zgłodniałych uczniów nakarmić, pocieszyć, a rozbrykanych postawić do pionu, jeśli była taka potrzeba. Była tam, gdzie poproszono o pomoc czy radę i tam gdzie sama widziała, że ta pomoc jest potrzebna. Nie było przeszkód, braku sił, a tym bardziej braku chęci. Miała całe pokłady energii i zapału. To przy jej udziale co roku w sklepiku odbywały się klasowe Wigilie, pomagała w organizowaniu paczek świątecznych i pomocy dla najbardziej potrzebujących uczniów, których z niesamowitą intuicją potrafiła wyłowić z tłumu. I nigdy nie przechodziła obok nich obojętnie. Asiu, dziękujemy za życzliwość, uśmiech i dobro. "Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej".