Lokalna Akademia CISCO - zaczynamy!

Nasza szkoła dołączyła do realizowanego na całym świecie programu szkoleniowego - Lokalnej Akademii CISCO. Po odbyciu przez naszych nauczycieli szkoleń pod okiem wykładowców Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz pomyślnym zdaniu egzaminów instruktorskich, jesteśmy gotowi do przygotowywania naszych podopiecznych do zdobywania certyfikatów.

Cisco Systems jest światowym liderem wytwarzającym produkty sieciowe dla najróżniejszych zastosowań, od małych sieci lokalnych po potężne sieci korporacyjne ponadnarodowych gigantów dzisiejszego świata gospodarki. Urządzenia Cisco tworzą niezbędną w obecnej dobie infrastrukturę firm, banków, uczelni, służb miejskich oraz agencji rządowych na całym świecie. Stosowanie ich zwiększa efektywność wymiany informacji wewnątrz firmy, prowadzi do oszczędności finansowych, wzrostu wydajności pracy oraz ściślejszych związków z klientami, partnerami, dostawcami i pracownikami. Także ponad 80% urządzeń tworzących infrastrukturę światowego Internetu pochodzi z firmy Cisco.

 

Więcej…

 

Wizyta na Politechnice Rzeszowskiej

W piątek 26-tego marca nasi uczniowie i uczennice z 3 klasy technikum informatycznego wraz z kolegami z pierwszej klasy uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Rzeszowskiej. Dwie grupy na zmianę poszerzały swoją wiedzę z dziedziny sieci komputerowych oraz baz danych w środowisku Oracle-a pod okiem wykładowców uczelni. Uczestnicy wycieczki wykonywali ćwiczenia labolatoryjne realizowane na co dzień przez studentów Politechniki oraz "zwiedzili" pracownię sieci komputerowych. Więcej zdjęć znajdziesz w galerii...

 

Finał Gimnazjady Informatycznej

16 marca podczas dni otwartych naszej szkoły został rozegrany finał konkursu pt. „Gimnazjada Informatyczna”. Uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjów powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a samo przedsięwzięcie składało się z 3 etapów – dwóch testów on-line z wykorzystaniem platformy e-learningowej Moodle oraz samego finału, do którego zakwalifikowało się 20 najlepszych uczniów. Rywalizacja trwała trzy miesiące i była bardzo zacięta to samego końca, czego efektem okazała się konieczność przeprowadzenia dogrywki pomiędzy reprezentantami Gimnazjum Nr 1 w Ropczycach – Pawłem Kuligiem oraz Piotrem Gąsiorem, z których ostatecznie lepszym okazał się Piotrek. Natomiast trzecie miejsce na podium zajął Marcin Rak reprezentujący Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej. Rywalizacja przebiegała w kameralnej atmosferze, a najlepsi z najmłodszych informatyków zostali nagrodzeni prezentami ufundowanym przez Radę Rodziców oraz Pana Grzegorza Chodaka – właściciela sklepu komputerowego COMAX. Dodatkowo skromniejszymi upominkami wyróżnionych zostało czworo uczniów, którzy zostali wyłonieni na drodze losowania. Aby zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia proszę odwiedzić naszą galerię.

Więcej…

 

Zespół Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa po raz szósty w Rankingu "Rzeczpospolitej"

W XII ogólnopolskim Rankingu szkół ponadgimnazjalnych 2010 r., opublikowanym 14 stycznia przez "Rzeczpospolitą" Zespół Szkół Agro-Technicznych uplasował się na 381. miejscu w kraju. Spośród szkół ponadgimnazjalnych powiatu ropczyck-sędziszowskiego w Rankingu znalazło się także ropczyckie Liceum Ogólnokształcące, uzyskując 358. lokatę. Lista najlepszych liczy ogółem 428 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ścisłą czołówkę stanowiły renomowane licea ze Szczecina, Torunia i Wrocławia. Na podstawie rankingu ogólnopolskiego, stworzono listę najlepszych szkół w poszczególnych województwach. W podkarpackim na pierwszym miejscu uplasowało się Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek z Rzeszowa. Ropczyckie liceum zajęło 21. miejsce, natomiast Zespół Szkół Agro -Technicznych 26. miejsce.       

Więcej…

 

Międzyszkolna Liga Informatyczna - runda 4

We wtorek 19 stycznia rozegrana została czwarta runda międzyszkolnych potyczek młodych informatyków. Kolejny raz we współorganizowanych przez nas rozgrywkach bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie i uczennice. Ten wtorkowy wieczór jak zwykle przyniósł wiele emocji i kolejne punkty do klasyfikacji generalnej konkursu. 180 reprezentantów z pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego i powiatu ropczycko-sędziszowskiego w dwóch grupach rozwiązywało testy on-line, które konstruowane są na wzór testów z egzaminu zawodowego. Wśród naszych młodszych zawodników najlepiej spisali się Mateusz Wojtaszek, Mateusz Pociask, Michał Baran i Sebastian Bryk z klasy 2Ti oraz Michał Pelc, Kamil Filipek i Jakub Alberski z klasy 1TI. Dzięki tym dobrym wynikom drużyna Mateusza, Michała i Sebastiana o nazwie „Ananasy” znajduje się obecnie na drugi miejscu w klasyfikacji generalnej. Mateszu Pociask, nasz najlepszy singlista zajmuje obecnie czwartą pozycję spośród 117 punktowanych.

Natomiast w grupie starszej znów „błysnęła” Jadwiga Alberska z trzeciej klasy technikum informatycznego, rozwiązując jako jedyna test bezbłędne! „Wdrapała” się dzięki temu na piątą pozycję w rozgrywkach, a jej drużyna, którą wspótworzy z kolegami z klasy – Robertem Głodkiem i Marcinem Kozkiem zajmuje bardzo dobrze trzecie miejsce.

Cieszymy się bardzo z tak dobrych wyników naszej młodzieży i trzymamy mocno kciuki za ich występy w drugiej częście tego sezonu!



AKTUALNA KLASYFIKACJA - po czterech miesiącach rozgrywek.

 

XIV Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności z naszym udziałem..

15 stycznia 2010 roku dwoje uczniów z naszej szkoły brało udział w okręgowym etapie XIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

W olimpiadzie zorganizowanej w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie wzięły udział 42 osoby z 20 szkół z Podkarpacia. W tym roku pytania dotyczyły żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób. Do rozwiązania w ciągu 1,5 godziny młodzież miała 65 zadań: test zamknięty, zadanie na uzupełnienie luk, prawda i fałsz, przyporządkowanie właściwej odpowiedzi i skojarzeniowe. Według uczniów zadania były dość trudne a Komitet Główny olimpiady zdecydował, że minimalna liczba punktów decydująca o wpisaniu na listę kandydatów do etapu centralnego wynosi 57(podczas gdy do zdobycia było max. 100 punktów). I miejsce zajęła Monika Kozioł z ZST w Mielcu, drugie Monika Latawiec z ZS Ponadgimnazjalnych nr 3 w Stalowej Woli, trzecie Grzegorz Świstak z ZS Ekonomicznych w Dębicy, czwarte Izabela Harpula z ZS Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Wszystkim serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że odniosą sukces w ogólnopolskim etapie, gdzie nagrodą główną jest wstęp na studia na wybranych polskich uczelniach.

Więcej…

 

Nasz udział w VI edycji konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej

„Frykasy z polędwiczki wieprzowej i kurczaka w wybornym towarzystwie ziół” to temat VI edycji konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej, którego organizatorem jest firma Unilever Polska. W tym konkursie wzięli udział również uczniowie naszej szkoły, którzy przesłali do organizatora zgłoszenia zawierające propozycję receptury potrawy zgodnej z tematem oraz zdjęcie potrawy. Uczniów klasy II technikum żywienia i gospodarstwa domowego – Karola Wszołka i Dominika Kobosa przygotowywała mgr inż. Wioletta Walczyk-Weselak, natomiast uczniowie klasy III technikum w zawodzie kucharz (Marcin Czapka, Arkadiusz Pas i Maciej Rolek) pracowali pod okiem mgr inż. Doroty Dudzińskiej. Niestety, w tym roku nie udało się nam pokonać konkurencji.

 

Młodzi kucharze na targach w Krakowie.

W dniach od 18 do 20 listopada 2009 w hali wystawienniczej w Krakowie odbywały się Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA, Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD oraz Międzynarodowe Targi Wina ENOEXPO. Ostatni dzień Targów otwarty jest dla młodzieży szkół gastronomicznych. Nasi uczniowie już od kilku lat mają możliwość uczestnictwa w tej międzynarodowej imprezie.

40-osobowa grupa młodzieży naszej szkoły, z klas o profilu kucharz, kucharz małej gastronomi oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego pod opieką nauczycieli, mogła obejrzeć wystawy z trzech branż: hotelarskiej, gastronomicznej oraz winiarskiej. W trakcie zwiedzania uczniowie zapoznali się z najnowszymi trendami związanymi z wyposażeniem hoteli oraz zakładów gastronomicznych. Ponadto mieli możliwość zapoznania się z zasadami działania oraz obsługą profesjonalnych urządzeń gastronomicznych. Niewątpliwie największą atrakcją były pokazy kulinarne połączone z degustacjami. Największym uznaniem wśród młodzieży cieszyło się włoskie espresso, przygotowywane przez najlepszych baristów oraz słodkie lody. Miłośnicy dekoracji mieli możliwość obejrzenia pięknych „rzeźb” w owocach i warzywach, wykonanych metodą carving-u.

Więcej…

 

A my wciąż pomagamy!!!

W Zespole Szkół Agro- Technicznych w Ropczycach stało się już tradycją organizowanie dla uczniów będących w potrzebie paczek świątecznych w ramach akcji „Świąteczna paczka dla potrzebujących”. W tym roku zorganizowano ją po raz czwarty. W listopadzie młodzież naszej szkoły mieszkająca w internacie obklejała papierem świątecznym pudełka, które na początku grudnia wystawiliśmy za zgodą właścicieli  w ropczyckich sklepach. Jak co roku, tak też i w tym, inicjatywę naszą wsparli:





  • Pani Renata Wawro- sklep „Merkury”,
  • Pani Lucyna Babiarz- sklep mięsny,
  • Pan Władysław Kępka- sklep spożywczo- przemysłowy,
  • Pan Grzegorz Mendyka- sklep spożywczo- przemysłowy,
  • Pan Józef Wdowiarz- sklep spożywczo- przemysłowy,
  • Pan Michał Mucha- sklep spożywczy,
  • Pan Tadeusz Bochenek- Sklep Max,
  • Delikatesy CENTRUM w Ropczycach,
  • Sklep SUPER SAM;
  • Sklep „Orzech”- filia nr 3 w Ropczycach;
  • Sklep „Jubilatka” w Ropczycach.
 

Ruszyła 3 Edycja MAM HAKA NA RAKA

Akcja ta realizowana jest również w naszej szkole.

Organizatorem programu „Mam Haka na Raka" jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym firma GlaxoSmithKline. Obecnie patronaty nad programem sprawują  Rzecznik Praw Dziecka, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, Polskie Radio Euro i Portal Proto.pl. Partnerami programu są Federacja Stowarzyszeń „Amazonki", Fundacja Wygrajmy Zdrowie, oraz Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia. Do współpracy zaproszono również takie instytucje jak Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz wiele innych.

W trzeciej odsłonie programu młodzież stanie w obronie zdrowia mężczyzn. W Polsce na raka prostaty codziennie zapada 20 mężczyzn. Według statystyk rak gruczołu krokowego jest przyczyną aż 7% zgonów nowotworowych. Niestety badania profilaktyczne w kierunku tego nowotworu nie cieszą się popularnością wśród społeczeństwa. Dlatego też, istotą programu „Mam Haka na Raka" jest zaangażowanie młodzieży w działania społeczne, w ramach, których przekonają oni swoich bliskich do szczególnej troski o własne zdrowie.

Więcej…

 

Warsztaty nt. wolontariatu w naszej szkole.

W dniach 8 – 9 XII 2009 roku w Zespole Szkół Agro-Technicznych  miał miejsce cykl warsztatów poświęconych wolontariatowi. W pierwszym dniu, tj. 8.XII odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach – paniami Urszulą Rymut i Jolantą Lenart. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły, którzy zostali podzieleni na 3 grupy. W pierwszej grupie była młodzież – członkowie dwóch kół działających w szkole – Szkolnego Koła Caritas i szkolnego koła PCK, w drugiej grupie – samorządy klas pierwszych i drugich, w trzeciej grupie przedstawiciele klas trzecich i maturalnych.

Więcej…

 

26 stycznia - Dzień Transplantacji

http://al4bdq.blu.livefilestore.com/y1pi1N74TDTYfhiAZeAQ5EQM4Y_Hq5uLu5gvTPbki2lWLfaZKd84AYt48Zyajnutf9d4p29JqvEqp6FE2olOJDERPhd1NX9QHps/IMG_6847.jpg Z tej okazji, 25 stycznia 2010 roku , z inicjatywy pani Dyrektor Marii Strzępki, odbyło się w auli naszej szkoły spotkanie z księdzem Romanem Jurczakiem - proboszczem parafii w Małej – wolontariuszem Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”. Spotkanie to stanowiło pierwszy krok do wdrożenie programu edukacyjnego „Transplantacja – jestem na TAK”. Spotkanie rozpoczęło się filmem edukacyjnym "Podarowane życie", który promuje ideę transplantologii oraz stara się nakłonić niezdecydowanych do wyrażania zgody na darowanie narządów po śmierci. Bohaterem filmu jest 21 - letni Dominik, 2 lata po przeszczepie serca i jego dziewczyna. Para młodych ludzi opowiada w jaki sposób przeszczep zmienił ich , a zwłaszcza Dominika życie. Chłopiec mógł w końcu normalnie żyć. O transplantologii opowiadają także prof. Marian Zembala, dr Piotr Przybyłowski, ks. Roman Jurczak, który włączył się także w akcję promocyjną tego filmu. Wystąpił także zespół Golden Life, który promuje ideę transplantologii poprzez piosenkę pt. "Tip" i bransoletki z napisem "Wyrażam zgodę na transplantację".
Spotkanie zostało podsumowane wykładem księdza Romana, który tłumaczył naszej młodzieży na czym polega transplantacja, kto może być dawcą i w jakich sytuacjach można pobrać organy od zmarłego. Uczestnikom zostały rozdane druczki „Oświadczenia woli”, które mogą być uzupełnione po przedyskutowaniu z rodziną i najbliższymi (wypełniony druczek nosimy przy sobie w dokumentach np. obok dowodu osobistego, prawa jazdy itp.)
Młodzież gromkimi brawami podziękowała księdzu za tak ciekawe spotkanie. Miejmy nadzieję, że cytowane przez księdza hasła kampanii społecznych np.: „Nie bądź sknerą podziel się nerą” lub „ Wątroby nie rosną na drzewach” trafiły do wszystkich obecnych na auli.

 

Międzyszkolna Liga Informatyczna - runda 3

14 grudnia rozegrana została kolejna runda Międzyszkolnej Ligi Informatycznej - konkursu dla uczniów szkół informatycznych powiatu dębickiego oraz ropczycko-sędziszowskiego. Ponad 120 uczestników przystąpiło w poniedziałkowy wieczór do rozwiązania testu on-line, który składał się jak co miesiąc z 30 pytań. Tak jak poprzednio i tym razem nie zabrakło emocji oraz w pocie czoła udzielania odpowiedzi na pytania, które zdaniem samych rywalizujących z miesiąca na miesiąc stają się coraz trudniejsze. Przedstawiciele pięciu szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu raz w miesiącu poprzez Internet sprawdzają swoją wiedzę z ulubionej dziedziny.

Więcej…

 

Kolędujemy

Popularny niegdyś  zwyczaj kolędowania z gwiazdą, szopką czy turoniem i wzajemnego odwiedzania w okresie świąt Bożego Narodzenia należy dziś  do rzadkości. Warto jednak do niego powrócić, o czym świadczy wizyta kolędników w ropczyckim Agrotechniku. Tuż przed przerwą świąteczną uczniowie wystawili spektakl pt. "Gdzie jest Boże Narodzenie"?, w ciekawy sposób prezentując współczesny i dawny wymiar przeżywania tajemnicy narodzin Dzieciątka. Akcja przedstawienia rozgrywała się równolegle w dwóch planach: we współczesnym świecie pełnym chaosu, zabiegania i komercji oraz w Betlejem, w czasach narodzin Chrystusa.

 

 

Więcej…