Symbole Światowych Dni Młodzieży wśród nas

Idea peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży wzięła początek od słów św. Jana Pawła II, który 22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego powiedział: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”.

13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra przez młodych Brazylijczyków został przekazany młodym Polakom krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Od tego czasu Symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. Ideą peregrynacji jest ukazanie krzyża nie tyle w przestrzeni sakralnej, co w szkołach, uniwersytetach, akademikach, szpitalach, zakładach karnych. Wędrówka tych symboli poprzedza wielkie wydarzenie, jakim będą 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka.

Dnia 8 czerwca 2015 roku symbole ŚDM dotarły do Ropczyc gdzie uczniowie wszystkich ropczyckich szkół, ich nauczyciele oraz cała społeczność miasta, miały możliwość adorowania i wspólnej modlitwy przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie pt. Dotknij Miłosierdzia miało miejsce w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ropczycach. Przyjęcie symboli ŚDM poprzedził koncertu Zespołu Zeta i Greka. Następnie Krzyż wraz z ikoną został wniesiony przez uczniów, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli władz samorządowych. Po przywitaniu symboli ks. Paweł Karczmarczyk poprowadził krótką modlitwę, po której przyszedł czas na świadectwo członków Zespołu pt. „Wyrwani z niewoli”. Kolejnym punktem spotkania było czuwanie modlitewne i przeniesienie Krzyża wraz z ikoną do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach.